آلبرت شوایتزر

از ویکی‌گفتاورد
پرش به: ناوبری، جستجو
آلبرت شوایتزر

آلبرت شوایتزر (۱۴ ژانویه، ۱۸۷۵ - ۴ سپتامبر ۱۹۶۵)، پزشک، فیلسوف، عالم الهیات و موسیقی‌دان آلمانی. وی در سال ۱۹۵۲ به دریافت جایزهٔ صلح نوبل نایل شد.

دارای منبع[ویرایش]

  • «در زندگی هرکس، گاه پیش می‌آید که آتش درون به‌خاموشی گراید. این آتش سپس با رویارو شدن با انسانی دیگر، دوباره جان می‌گیرد. همه ما باید از کسانی که شور تازه‌ای را در وجود ما افروخته‌اند سپاسگزار باشیم.»
  • «هیچ مسوولیتی در جهان، بزرگ‌تر از انسان‌بودن نیست.»

پیرامون گیاهخواری و حقوق حیوانات[ویرایش]

  • « تا زمانی که بشر دایرۀ محبت خود را به همۀ موجودات زنده گسترش ندهد، روی صلح و آرامش نخواهد دید.»
  • « انسان اندیشمند می بایست مخالف تمام رسم های بیرحمانه باشد هر چند که به طور ژرف در سنت ریشه داشته باشند و هاله ای از تقدس گردشان را فراگرفته باشد. زمانی که امکان انتخاب داریم، می بایست از وارد کردن درد و رنج به زندگی موجود ات دیگر، حتا سطح پایین ترین آن ها بپرهیزیم. در غیر این صورت، انسانیت خود را فراموش کرده و خطایی به دوش کشیده ایم که هیچ چیز آن را توجیه نمی کند.»
  • «آه خدای بزرگ، دعای ما را گوش کن... برای حیواناتی که از آنها به سختی کار کشیده میشود، با آنها به خشونت برخورد میشود؛ برای تمام موجودات منتظر اسیری که بالهای خود را به میله ها میزنند؛ برای تمام آنهایی که شکار میشوند یا از بین میروند یا ترک شده اند یا ترسانده شده اند یا گرسنه هستند؛ برای تمام آنهایی که باید کشته شوند... و برای تمام کسانی که با آنها سر و کار دارند یک قلب دلسوز و دستهای نوازشگر و سخنان محبت آمیز آرزو میکنیم. ما را به دوستان واقعی حیوانات تبدیل کن تا در نعمتهای بخشایشگر شریک باشیم»

.[۱]

منبع[ویرایش]

  1. http://forum.vegankind.ir/showpost.php?p=319&postcount=1

پیوند به بیرون[ویرایش]