پرش به محتوا

آراویند آدیگا

از ویکی‌گفتاورد

آراویند آدیگا (به انگلیسی: Aravind Adiga)، به کانارا: ಅರವಿಂದ ಅಡಿಗ) (زادهٔ ۲۳ اکتبر ۱۹۷۴) نویسنده و روزنامه‌نگار هندی/استرالیایی است.

گفتاوردها[ویرایش]

ببر سفید[ویرایش]

  • «بدن پولدارها مثل بالش پنبه ایِ اعلاست، نرم و سفید و توخالی. بدن ما فرق می‌کند. ستون فقرات پدرم طنابِ گره گرهی بود، از آنها که زن‌ها توی ده با آن از چاه آب می‌کشند؛ استخوان ترقوهٔ برجسته اش مثل قلادهٔ سگ دور گردنش می‌پیچید؛ بریدگی‌ها و خراش‌ها و اثر زخم‌ها، مثل آثار محوِ شلاق روی بدنش، از سینه و کمرش به پایین ادامه داشت و تا زیر استخوان‌های لگنش می‌رسید. داستان زندگی آدم فقیر روی بدنش نوشته شده، با قلم نوک تیز.»[۱]
  • «در این مملکت یک مشت آدم، ۹۹/۵ درصد باقیمانده را طوری تربیت کرده‌اند که در بندگیِ ابدی زندگی کنند؛ و این رابطهٔ بندگی چنان محکم است که ممکن است کلید آزادیِ یک نفر را توی دستش بگذارید و او ناسزایی بگوید و آن را پرت کند توی صورت‌تان.»
  • «یکی از واقعیت‌های هند این است که می‌توانید هر مطلبی را که از دهان نخست وزیر دربارهٔ این کشور می‌شنوید وارونه کنید و آن وقت حقیقت آن مطلب را می‌فهمید.»
  • «یک کمدی سیاه در مورد جامعه‌ای که مردم هند در آن زندگی می‌کنند. به قولی مصداق بارز سرزمین هفتاد و دو مذهب.»
  • «ببینید مسلمان‌ها یک خدا دارند . . مسیحی‌ها سه تا خدا دارند؛ و ما هندوها ۳۶۰۰۰۰۰۰ خدا داریم؛ که در کل می‌شود ۳۶۰۰۰۰۰۴ خدا برای حمد و ثنا گفتن که باید از بین شان انتخاب کنم.»
  • «یکی از واقعیت‌های هند این است که می‌توانید هر مطلبی را که از دهان نخست وزیر دربارهٔ این کشور می‌شنوید وارونه کنید و آن وقت حقیقت آن مطلب را می‌فهمید.»

منابع[ویرایش]

ویکی‌پدیا مقاله‌ای دربارهٔ
  1. آراویند آدیگا، ببر سفید، ترجمهٔ مژده دقیقی، انتشارات نیلوفر، ۱۳۸۹.