آذرشهر

از ویکی‌گفتاورد

آذرشهر یا دِه‌خوارقان از شهرهای غربی استان آذربایجان شرقی و مرکز شهرستان آذرشهر است. کوهستان سهند در سمت شرقی آذرشهر قرار گرفته و از همین روی، این شهر از آب و هوای مناسبی برخوردار گشته‌است. همچنین دریاچهٔ ارومیه در غرب آذرشهر واقع شده و دارای زمینهای مسطح درمناطق شمالغربی حوالی دریاچه ارومیه و مناطق کوهستانی در شرق و جنوب شرقی میاشد و آب و هوای این منطقه نیز در تابستان‌ها گرم می‌شود. آبیاری مزارع و باغات موجود در پیرامون آذرشهر توسط رودخانهٔ سئل چایی و نیز کانال‌های زیرزمینی، چشمه‌های طبیعی و چاه‌های عمیق صورت می‌گیرد.
شهرستان آذرشهر از شهرستان‌های استان آذربایجان شرقی، ایران است. مرکز آن، آذرشهر است.

درباره[ویرایش]

  • «قصبهٔ مرکز بخش و دهستان دهخوارقان از شهرستان تبریز در ۵۱ کیلومتری جنوب باختری تبریز در جلگه و مسیر شوسهٔ مراغه-تبریز واقع شده سات… اختلاف ساعت با تهران ۲۱ دقیقه و ۴۴ ثانیه (ساعت ۱۲ دهخوارقان، ساعت ۱۲ و ۲۱ دقیقه و ۴۱ ثانیهٔ تهران است)
    جلگه، متعدل. سکنه ۱۳۰۸۷، شیعه، ترکی.
    آب از رود دهخوارقان و قنات. محصول: غلات، حبوبات سردرختی، انگور و توتون، چغندر، کرچک، سیب‌زمینی. شغل:زراعت و گله‌داری، کسب، حدود ۴۰۰ باب مغازه از کسبهٔ مختلف و چند کارخانهٔ پارچه‌بافی دستی و کارخانه برگه‌سازی و مشروب و کمپوت‌سازی و کارخانه برق دارد. همچنین دارای دبستان و دبیرستان و شعبات دوائر دولتی و پست و تلگراف می‌باشد.
    از ابنیهٔ تاریخی دارای یک مسجد قدیمی به نام مسجد حاجی کاظم و بنائی به نام چهارسوق که از چوب بست درست نموده‌اند.»
    • از «فرهنگ جغرافیایی ایران» چاپ ۱۹۵۱م/ ۱۳۳۰ش[۱]

منابع[ویرایش]

  1. «دهخوارقان». در فرهنگ جغرافیایی ایران. ج. چهارم، استان 3 و 4. انتشارات دایرهٔ جغرافیایی ستاد ارتش, مهر 1330. ص 226.