پرش به محتوا

یهودیان ایرانی

از ویکی‌گفتاورد

یهودیان ایرانی یهودیانی هستند که به لحاظ تاریخی به ایران وابسته‌اند.

گفتاوردها[ویرایش]

  • «یهودیان ایران بیش از سی قرن است که درایران زندگی می‌کنند و در طی این سی قرن همیشه مورد احترام بودند و همیشه به مناسبت‌های مختلف دینی از طرف مقامات جمهوری اسلامی به یهودیای ایران تبریک گفته شده، منتها به خاطر تصور اشتباهی که توسط رسانه‌های غربی در خارج از کشور علیه نظام جمهوری اسلامی ایجاد کرده‌اند آن‌ها درک درستی از شرایط موجود در ایران ندارند.»
  • «ما به عنوان قومی که به مدت سی قرن درایران زندگی کرده‌ایم اعتقاد کامل داریم که فرایند ضد یهودی و به اصطلاح غربی آن آنتی سیتیتسم فرایند ایرانی، اسلامی و شرقی نیست. در طول تاریخ ایران ما هیچوقت شاهد رفتارهای یهودی ستیزانه نبودیم. بهترین پناهگاه یهودیان ایرانی در هنگام مشکلات روحانیت شیعه بوده است. در سیاهترین دوران که یهودیان درغرب تحت فشار وانگیزاسیون بودندو همچنین طی جنگ جهانی دوم ایران پذیرای تعداد قابل توجهی ازیهودیان اروپایی بوده که از فشار سیستم فاشیستی آلمان نازی به ایران پناه آورده بودند».
  • «ایران درطول تاریخ کشوری چند قومی، چند لهجه‌ای، چند زبانی و چند دینی بوده است! در کل تاریخ ایران ما هیچوقت نمی‌توانیم سراغ بگیریم که یک دین به تنهایی توانسته باشد همه ایران رابه خودجلب کند، یا ما نمی‌توانیم مثال بیاوریم که همه مردم ایران به یک زبان سخن بگویند. این نشان دهنده فرهنگی است که حاصل ترکیب رنگ‌ها متفاوت است، که باعث تبادل فرهنگی بین خرده فرهنگ‌های متفاوت درچهارچوب کلی فرهنگ ایرانی شده است واین خودیکی از علل باروری و خلاقیت فرهنگ ایرانی دررابطه بین خرده فرهنگ‌ها باهم است.».
  • «ایران یکی از معدود کشورهایی است که سابقه گفتگوی ادیان در آن به چندین هزار سال پیش می‌رسد و این در دنیا بی‌نظیر است، جامعه یهودیان باقدمت ۲۷۰۰ ساله خود و سایر ادیان نیز در تمامی فراز و نشیب‌ها تعامل و وحدت خود را فارغ از دینشان حفظ کرده‌اند.»

منابع[ویرایش]