پرش به محتوا

گردشگری

از ویکی‌گفتاورد

گردشگری به طور خلاصه، سفر به مکانی غیر از محل زندگی به منظور لذت بردن یا کسب و کار است. این شامل طیف گسترده‌ای از فعالیت‌ها، از جمله بازدید از جاذبه‌های طبیعی و تاریخی، تجربه فرهنگ‌های مختلف، شرکت در فعالیت‌های تفریحی و استراحت، و حتی سفر به قصد تجارت یا درمان می‌شود.

گفتاوردها[ویرایش]

  • «سلامت گردشگری زمانی آشکار می‌شود که از چارچوب علوم اجتماعی عبور کرده و بر آن‌ها اثر می‌گذارد. همانطور که گردشگران دائماً از مرزهای جغرافیایی، سیاسی، فرهنگی و سایر مرزهای واقعی یا درک شده عبور می‌کنند، مطالعه گردشگری نیز برای تعریف و ترسیم چشم‌انداز و مرزهای خود از طریق لنزهای میان‌رشته‌ای، از مرزهای رشته‌های علمی عبور می‌کند. در واقع، چشم‌انداز دانش گردشگری از علوم اجتماعی و فراتر از آن تشکیل شده است. همانطور که یک پرسش پژوهشی در گردشگری پاسخی را از یک رشته خاص استخراج می‌کند، پرسش مشابهی که در رشته‌ای دیگر پرسیده می‌شود، به بینشی تا حدودی متفاوت، یک بینش عمیقاً جدید یا تکه‌ای از دانش دست می‌یابد و لایه‌های متنوعی از تفسیر را ارائه می‌دهد. این دیدگاه گسترده یا پوشش همه‌جانبه از گردشگری بود که منجر شد تا دو سال پس از اولین ظهور آن در اواخر سال ۱۹۷۳، «Annals» زیرعنوان «یک مجله علوم اجتماعی» را برای خود انتخاب کند و بدین ترتیب شیوه عمل و زیست خود را شکل دهد، برجسته سازد و منتقل کند.»

منابع[ویرایش]

  1. Jafari, Jafar & McCabe, Scott, 2024. "Emergence: Annals and the evolving research and publishing landscape in tourism," Annals of Tourism Research, Elsevier, vol. 104(C).