پرش به محتوا

کیومرث پوراحمد

از ویکی‌گفتاورد

کیومرث پوراحمد (۱۶ دسامبر ۱۹۴۹ - ۵ آوریل ۲۰۲۳) (۲۵ آذر ۱۳۲۸ – ۱۶ فروردین ۱۴۰۲) کارگردان و فیلمنامه‌نویس ایرانی است. زادهٔ نجف‌آباد اصفهان از خدابخش پوراحمد و پروین‌دخت یزدانیان، دانش‌آموختهٔ رشتهٔ برق از هنرستان صعنتی اصفهان است. فعالیت خود را با نقد فیلم در روزنامهٔ «اطلاعات» و مجلهٔ «ستارهٔ سینما» از سال ۱۹۷۳م/ ۱۳۵۲ش آغاز کرد. از ۱۹۷۹م/ ۱۳۵۳ش به سینما درآمد، به دستیاری کارگردانی، بازیگری، فیلم‌سازی بلند و نیمه‌بلند، تدوین‌گری و فیلم‌نامه‌نویسی مشغول بود تا اینکه در کارگردانی درخشید. چند کتاب نیز نگاشته‌است.[۱]

گفتاوردها[ویرایش]

  • نمی‌دانم چرا این نکته همه جا پخش شده اما من دانش‌آموختهٔ سینما نیستم و سینما را تجربی و با خوردن خاک صحنه آموخته‌م. همیشه این آرزو به دلم ماند و هیچوقت نتوانستم این رشته را بخوانم. فکر می‌کنم کسی که دانشگاه می‌رود ذهنش سوپرمارکتی‌تر کار می‌کند تا کسی که نرفته. فقط این تفاوت وجود دارد و اینگونه نیست که در دانشگاه چیزهای عجیب و غریبی یاد بگیریم.
  • من هر جا می‌روم به من می‌گویند کار جدید چه داری؟ می‌گویم من همیشه روی کاغذ کار جدید دارم. کار من یا خواندن است، یا نوشتن یا فیلم دیدن. روی کاغذ کلی کار جدید دارم اما تا این روی پرده برسد طول می‌کشد.
    • ۳ دسامبر ۲۰۱۷/ ۱۲ آذر ۱۳۹۶؛ در برنامهٔ تلویزیونی «چشم شب روشن»، شبکهٔ چهارم سیمای ایران[۲]

منابع[ویرایش]

  1. امید، جمال. فرهنگ سینمای ایران. تهران: نگاه، ۱۳۷۷ش-۱۹۹۸م. ۱۰۶. شابک ‎۹۶۴۶۱۷۴۸۹۲. 
  2. «پوست بی بی‌دلیل انتخابش برای بازی بود/ کیومرث پوراحمد از "قصه‌های مجید" گفت». خبرآنلاین، ۱۲ آذر ۱۳۹۶. 

پیوند به بیرون[ویرایش]

ویکی‌پدیا مقاله‌ای دربارهٔ