کلمبیا

از ویکی‌گفتاورد

کلمبیا با نام رسمی جمهوری کُلُمبیا، کشوری بیش‌قاره‌ای است که بخش گستردهٔ آن، شمال‌غربی قارهٔ آمریکای جنوبی همراه سرزمین‌های در آمریکای مرکزی را دربرمی‌گیرد.

گفتاوردها[ویرایش]

  • «آسمان‌خراش‌ها، ساختمان‌ها بزرگ شیشه‌ای و فولادی، سدهای بزرگ، رانچوها [کلبه‌های محقر]، کلبه‌های حصیری، کلبه‌های ساخته روی پایه‌ها، همه نشان‌دهندهٔ این واقعیت‌اند که تنوع زندگی انسانی در کلمبیا مانند تنوع جغرافیایی آن زیاد است.»

درباره[ویرایش]

  • «پرچم : پرچم کلمبیا در سال ۱۸۰۶م و در جریان مبارزات اسقلال‌طلبانهٔ مردم کلمبیا از حاکمیت اسپانیا طراحی شده است و رنگ‌های آن نیز حکایت از این مبارزات دارد. طراح این پرچم فرانسسیکو د میراندا از قهرمانان آمریکای لاتین بود. در این پرچم رنگ زرد به نشانهٔ ملت کلمبیا، رنگ آبی نشانهٔ دریا و رنگ قرمز نشانهٔ حاکمان تشنه به خون اسپانیایی است که به وسیلهٔ رنگ آبی دریا از ملت کلمبیا جدا شده است. پهنای نوارد زردرنگ دو برابر رنگ آبی و قرمز است و در پرچم رسمی این کشور یک ستارهٔ سفید که در داخل یک بیضی آبی‌رنگ قرار گرفته در وسط پرچم نقش می‌گردد.»
    • رسول خیراندیش در اثرش چاپ ۱۳۷۰/ ۱۹۹۱م[۲]

منابع[ویرایش]

  1. نیدرگانگ، مارسل. بیست کشور آمریکای لاتین. ج. دوم. ترجمهٔ محمد قاضی. شرکت سهامی انتشارات خوارزمی، دی ماه ۱۳۵۸/ چاپ اول ۱۹۶۹. ۴۶۸. 
  2. خیراندیش، رسول و سیاوش شایان. ریشه‌یابی نام و پرچم کشورها. انتشارات کویر، تابستان ۱۳۷۰. ص۱۷۷.