پرش به محتوا

کامبیز روشن‌روان

از ویکی‌گفتاورد

کامبیز روشن‌روان (۹ ژوئن ۱۹۴۹) (۱۹ خرداد ۱۳۲۸) آهنگساز ایرانی است. زادهٔ تهران از حسین روشن‌روان، دانش‌آموختهٔ هنرستان عالی موسیقی و رشتهٔ موسیقی از دانشگاه تهران سپس آهنگسازی از دانشگاه کالیفرنیای جنوبی؛ از سال ۱۹۷۲م/ ۱۳۵۱ش به آهنگسازی برای فیلم‌های سینمایی روی آورد و آثاری برای موسیقی ارکسترال و مجلسی، آموزشی آفریده و آلبوم‌های بسیاری نشر داده‌است. همچنین به آموزش موسیقی و نوازندگی می‌پردازد.[۱]

گفتاوردها

[ویرایش]
  • آثاری که تا به امروز من ساخته‌ام، چه در ایران و چه در خارج از ایران، تماماً رنگ و بوی موسیقی ملی ایران را دارد و هیچوقت به خودم اجازه نمی‌دهم که از آن فضای موسیقی ایرانی خارج شوم به دلیل اینکه دارم برای یک گروه خارجی موسیقی می‌سازم، از فضای موسیقی ایرانی دور شوم… چرا که یکی از اهداف من در آهنگسازی این است که فرهنگ موسیقی ایرانی و موسیقی سرزمین خودمان را به مردم کشورهای دیگر بشناسانیم؛ بنابراین تغییر ماهوی در نوع موسیقی من به وجود نمی‌آید ولی به لحاظ تکنیکی ممکن است که تغییراتی در آن انجام شود.
    • ۱ اوت ۲۰۱۰/ ۱۰ مرداد ۱۳۸۹، مصاحبه با «رادیو فردا»[۲]

منابع

[ویرایش]
  1. امید، جمال. فرهنگ سینمای ایران. تهران: نگاه، ۱۳۷۷ش-۱۹۹۸م. ۲۰۶. شابک ‎۹۶۴۶۱۷۴۸۹۲. 
  2. «با کامبیز روشن‌روان؛ از ارکستر ملی ایران تا استقبال جهانی از موسیقی ایرانی». رادیو فردا، ۱۰ مرداد ۱۳۸۹. بایگانی‌شده از نسخهٔ اصلی در ۲۶ آوریل ۲۰۲۲. 

پیوند به بیرون

[ویرایش]
ویکی‌پدیا مقاله‌ای دربارهٔ