چارلز کولی

از ویکی‌گفتاورد

چارلز هورتون کولی چارلز هورتون کولی (انگلیسی: Charles Cooley؛ ۱۷ اوت ۱۸۶۴ – ۸ مه ۱۹۲۹) یک جامعه‌شناس اهل ایالات متحده آمریکا بود.

گفتاوردها[ویرایش]

  • «همچنان که سیما، اندام و لباس‌مان را در آینه برانداز می‌کنیم و اگر آن را آراسته و برازنده تشخیص دهیم خرسند می‌شویم و در غیر این صورت ناخرسند، در ذهن دیگران نیز به گونه‌ای تخیلی، برداشتی از ظاهر، رفتار، اهداف، کردار، شخصیت و دوستان‌مان داریم و به صورت‌های گوناگون از این برداشت متأثر می‌شویم. نخست، ظاهر ما به چشم دیگری چگونه می‌نماید، دوم، داوری او دربارهٔ ظاهر ما چیست و سرانجام، چه احساسی از خود ما برای ما چدید می‌آید، غرور یا سرشکستگی.»
همچنان که سیما، اندام و لباس‌مان را در آینه برانداز می‌کنیم و اگر آن را آراسته و برازنده تشخیص دهیم خرسند می‌شویم و در غیر این صورت ناخرسند، در ذهن دیگران نیز به گونه‌ای تخیلی، برداشتی از ظاهر، رفتار، اهداف، کردار، شخصیت و دوستان‌مان داریم و به صورت‌های گوناگون از این برداشت متأثر می‌شویم.
  • «زندگی ما چیزی جز یک کل انسانی نیست و اگر خواسته باشیم دربارهٔ زندگی‌مان دانشی واقعی به دست آوریم باید آن را این‌چنین در نظر آوریم. اگر زندگی‌مان را از زندگی کل بشر بگسلانیم، در واقع، رشته حیات‌مان را بریده‌ایم.»

دربارهٔ او[ویرایش]

اکنون روشن شده است که تأثیر نوشته‌های فروتنانه و بی‌زرق و برق کولی در رشد آتی جامعه‌شناسی، از کوشش‌های بلندپروازانهٔ برخی از معاصرانش در جهت بنای نظام‌های فراگیر نظری، بس عظیم‌تر بوده است.
  • «اکنون روشن شده است که تأثیر نوشته‌های فروتنانه و بی‌زرق و برق کولی در رشد آتی جامعه‌شناسی، از کوشش‌های بلندپروازانهٔ برخی از معاصرانش در جهت بنای نظام‌های فراگیر نظری، بس عظیم‌تر بوده است.»

منابع[ویرایش]

ویکی‌پدیا مقاله‌ای دربارهٔ
  1. لوئیس کوزر، زندگی و اندیشهٔ بزرگان جامعه‌شناسی، ترجمهٔ محسن ثلاثی، تهران: انتشارات علمی، چاپ نهم ۱۳۸۰، صفحهٔ ۴۱۰.
  2. کوزر، زندگی و اندیشهٔ بزرگان جامعه‌شناسی، صفحهٔ ۴۱۲.
  3. کوزر، زندگی و اندیشهٔ بزرگان جامعه‌شناسی، صفحهٔ ۴۴۰.