پرش به محتوا

پروانه معصومی

از ویکی‌گفتاورد

سکینه کبودرآهنگی معروف به پروانه معصومی (۲ مارس ۱۹۴۵) (۱۱ اسفند ۱۳۲۳) بازیگر ایرانی است. زادهٔ تهران، دیپلم‌گرفتهٔ دبیرستان؛ از سال ۱۹۷۲م/ ۱۳۵۱ش به سینما از ۱۹۸۴م/ ۱۳۶۳ش به تلویزیون درآمد و نقش‌های بسیاری آفرید.[۱]

گفتاوردها[ویرایش]

  • مهم‌ترین دلیلی که مرا مجاب کرد که روستانشینی اختیار کنم ازدحام و شلوغی در شهری مثل تهران بود… مهاجرت به روستا برایم دشوار نبود. می‌توانم بگویم که از حضور در یک روستای خوش آب و هوا بسیار خوشحالم. بابت این مهاجرت چیزی را از دست ندادم و حتی خیلی چیزها را به‌دست آورده‌ام… در این سال‌ها ذهن آزادتر و خیال آسوده‌تری را داشته‌ام، چون از تنش‌ها و درگیری‌ها و مشغله‌های تهران فاصله گرفته‌ام. من در ۱۷کیلومتری صومعه‌سرا زندگی می‌کنم. از آنها فاصله نمی‌گیرم و با تفاخر برخورد نمی‌کنم. می‌توانم بگویم مثل یک آدم روستایی زندگی می‌کنم و خودم را یکی از همین مردم ساده و خوش‌قلب می‌دانم و به دیدنشان می‌روم. بیمار شوند به عیادتشان می‌روم و عزیزی را از دست بدهند برای عرض تسلیت بهشان سر می‌زنم. مردم هم با من احساس راحتی و صمیمیت می‌کنند و مرا یکی از خودشان می‌دانند. می‌توانم بگویم از روزی که تهران را ترک گفته و به این منطقه باصفا آمده‌ام، حالم به‌مراتب بهتر شده‌است. این خلوتی و آرامش روح مرا غنا می‌بخشد و خوشحالم که از ازدحام و شلوغی تهران فاصله گرفته‌ام.
  • متأسفم که در تهران مشکلات جدی وجود دارد… مشکلاتی که در تهران به چشم می‌خورد، بسیار زیاد است. مشکلاتی که در این دو دهه‌ای که من تهران را ترک کرده‌ام چندین برابر هم شده‌است. هنوز هم به گمانم وضعیت ترافیک تهران یکی از بزرگ‌ترین معضلات پایتخت است… این‌همه خودروی تک‌سرنشین که در خیابان‌ها حضور دارند نمی‌گذارند این شهر نفس بکشد… متأسفانه در تهران استفاده از خودروی شخصی به‌صورت بی‌رویه‌ای رواج دارد.
    • ۱۹ ژوئیه ۲۰۱۵/ ۲۸ تیر ۱۳۹۴، یادداشت در روزنامهٔ «همشهری»[۲]


منابع[ویرایش]

  1. امید، جمال. فرهنگ سینمای ایران. تهران: نگاه، ۱۳۷۷ش-۱۹۹۸م. ۴۱۹. شابک ‎۹۶۴۶۱۷۴۸۹۲. 
  2. «آرامش خاطر با مهاجرت از تهراند». همشهری، ۲۸ تیر ۱۳۹۴. 

پیوند به بیرون[ویرایش]

ویکی‌پدیا مقاله‌ای دربارهٔ