پرش به محتوا

پاراگوئه

از ویکی‌گفتاورد

پاراگوئه با نام رسمی جمهوری پاراگوئه، کشوری خشکی‌فراگرفته در میانهٔ آمریکای جنوبی است.

گفتاوردها[ویرایش]

  • «پاراگوئه کشوری است که تا آخرین قطرهٔ خونش را داده است. در ۱ مارس ۱۸۷۰، وقتی جنگ «اتحاد سه‌گانه» که پاراگوئه در برابر نیروهای سه کشور متحد برزیل، آرژانتین و اوروگوئه قرار گرفته بود با شکست مصیبت‌بار پاراگوئه در جنگ «سرو کورا» پایان یافت بیش از یک میلیون پاراگویی جان خود را از دست داده بودند.»
  • «حتی وضع جغرافیایی پاراگوئه از اینکه همهٔ راه‌های ارتباطی جنوب قارهٔ آمریکای جنوبی در آنجا با هم تلاقی می‌کنند بایستی معمولاً سهمی در گسترش و پیشرفت آن کشور داشته باشد. آسونسیون که مرکز بزرگ خطوط هوایی است، بی‌شک از برکت موقعیت جغرافیایی خود مقام والایی پیدا کرده است.»

درباره[ویرایش]

  • «پرچم : پرچم پاراگوئه تنها پرچمی است که پشت و روی آن با هم متفاوت است. رنگ‌های قرمز، سفید و آبی در هر دو روی پرچم یکسان است ولی در روی اصلی پرچم علامت رسمی کشور نقش شده و در روی دیگر آن «ستارهٔ ماهِ مه» دیده می‌شود که یادآور آزادی پاراگوئه از اسپانیا در ماه مه سال ۱۸۱۱م است. ستارهٔ زردرنگ ماه مه در این پرچم به‌وسیلهٔ دو شاخهٔ زیتون و نحل دربرگرفته شده و همهٔ علائم به صورت دایره‌ای درآمده‌اند. پرچم امروزی پاراگونه در سال ۱۸۴۲م طراحی شده است.»
    • رسول خیراندیش در اثرش چاپ ۱۳۷۰/ ۱۹۹۱م[۳]

منابع[ویرایش]

  1. نیدرگانگ، مارسل. بیست کشور آمریکای لاتین. ج. یکم. شرکت سهامی انتشارات خوارزمی، دی ماه ۱۳۵۸/ چاپ اول ۱۹۶۹. ۲۵۱. 
  2. نیدرگانگ، مارسل. بیست کشور آمریکای لاتین. ج. یکم. شرکت سهامی انتشارات خوارزمی، دی ماه ۱۳۵۸/ چاپ اول ۱۹۶۹. ۲۵۱. 
  3. خیراندیش، رسول و سیاوش شایان. ریشه‌یابی نام و پرچم کشورها. انتشارات کویر، تابستان ۱۳۷۰. ص۸۴.