پرش به محتوا

ویکی‌گفتاورد:فرستادن نامه به کاربران

از ویکی‌گفتاورد

این صفحه اطلاعاتی دربارهٔ ویژگی ویژه:نامه به کاربر فراهم می‌کند که به کاربرانِ نام‌نویسی‌شده اجازه می‌دهد به کاربران دیگر رایانامه ارسال کنند. محتوای رایانامه‌های ارسال‌شده بین کاربران خصوصی است و به همین دلیل در صورت سوء استفاده از این ویژگی کمک‌های قابل ارائه محدودند و تنها راه از کار انداختن آن خواهد بود و دیگران نمی‌توانند محتوای این رایانامه‌ها را از نظر مناسب‌بودن مانند پیام‌های گذاشته‌شده در صفحه‌های بحث بررسی کنند. هر یک از مدیران می‌توان در کنار قطع دسترسی یک کاربر، این ویژگی را نیز برای حساب او نافعال کند، هرچند به طور معمول چنین کاری انجام نمی‌شود، مگر اینکه از این امکان سوء استفاده شده باشد.

اطلاعات کلی[ویرایش]

اگر در ترجیحات کاربری‌تان، رایانشانی خود را تنظیم کرده باشید، می‌توانید با دیگر کاربران و از راه رابط کاربری ویکی‌پدیا رایانامه تبادل کنید. برای این کار، به صفحهٔ کاربریِ کاربر مورد نظر بروید و روی پیوند «فرستادن نامه به این کاربر» که در ستون سمت راست، ذیل بخش «جعبهٔ ابزار» نمایش می‌یابد کلیک کنید. نشانی‌ای که در ترجیحاتتان تنظیم کرده‌اید به عنوان نشانی فرستندهٔ نامه نمایش خواهد یافت تا دریافت‌کننده بتواند به شما پاسخ دهد.

می‌توان با کاربرانی که رایانشانی خود را به صورت عمومی فاش کرده‌اند، مستقیماً ارتباط برقرار کرد. با این وجود ویکی‌پدیا این کار را توصیه نمی‌کند. فرستادن رایانامه از راه رابط ویکی‌پدیا به حفظ حریم خصوصی کاربران و حفظ رایانشانی شما از اسپم‌ها کمک می‌کند.

رایانامه‌های ویکی‌پدیا پس از کلیک روی دکمهٔ «بفرست» بی‌درنگ فرستاده می‌شوند. در ترجیحات می‌توان گزینه‌ای را انتخاب کرد که شما به عنوان فرستندهٔ نامه‌ها یک کپی از آن‌ها را در نامه‌دان خود دریافت کنید؛ اگر این گزینه را فعال نکرده باشید هنوز هم می‌توانید برای هر نامه به صورت جداگانه گزینهٔ «رونوشت پیغام را برایم بفرست» که در زیر جعبهٔ فرستادن نامه نمایش می‌یابد را فعال کنید. گاهی ممکن است گذاشتن یک پیام کوتاه در صفحهٔ بحث دریافت‌کنندهٔ نامه مبنی بر این که برای او نامهٔ جدیدی ارسال کرده‌اید کمک‌کننده باشد، زیرا برخی کاربران نامه‌دان خود را به طور مرتب بررسی نمی‌کنند.

اگر می‌خواهید به صفحهٔ فرستادن نامه به یک کاربر خاص پیوند دهید می‌توانید بنویسید: [[ویژه:نامه به کاربر|نام کاربری]]. این روش را در متن‌های ویکی و امضاها می‌توان به کار برد.

به کار انداختن و از کار انداختن رایانامهٔ کاربری[ویرایش]

تا زمانی که رایانامه تنظیم نشود، رایانامه نافعال است. تنظیم رایانامه ممکن است در هنگام نام‌نویسی در ویکی‌پدیا انجام شود و یا اینکه هر زمان دیگری در قسمت ترجیحات انجام پذیرد.

هرگاه رایانشانی خود را در ترجیحات تنظیم کردید، می‌توانید به صورت دستی امکان فرستادن و دریافت رایانامه را فعال کنید یا از کار بیندازید؛ برای این کار به «ترجیحات» بروید، و گزینهٔ «امکان دریافت رایانامه از دیگر کاربران» را تیک بزنید یا تیک آن را بردارید و ترجیحات را ذخیره کنید. اگر می‌خواهید رایانامهٔ خود را فعال کنید، لازم است رایانشانی‌تان را برای مدیاویکی تأیید کنید تا مشخص شود که این رایانشانی به‌راستی متعلق به شماست. برای این کار مدیاویکی یک نامهٔ تأیید که در آن پیوندی وجود دارد، برای شما خواهدفرستاد. زمانی که روی پیوند موجود در این نامه کلیک کنید، رایانشانی شما تأیید خواهد شد. این پیوند پس از گذشت نزدیک به یک هفته اعتبار خود را از دست می‌دهد.

حریم[ویرایش]

فرستادن نامه از راه سامانهٔ ویژه:نامه به کاربر باعث می‌شود رایانشانی شما برای دریافت‌کنندهٔ نامه فاش گردد تا او بتواند به شما پاسخ دهد، اما هیچ اطلاعات دیگری از این طریق برای گیرنده فرستاده نخواهد شد. (توجه داشته باشید که نامه‌های فرستاده‌شده از این روش خصوصی هستند—به همان شکلی که نوشته می‌شوند فرستاده می‌شوند و راهی را برای ارتباط کاربرانی که تمایل دارند با هم ارتباط برقرار کنند باز می‌کند)

اگر نامه‌ای از این روش دریافت کردید، مجبور نیستید پاسخ دهید، می‌توانید به جای پاسخ‌دادن مستقیم به رایانامه، در صفحهٔ بحث کاربر مورد نظر پاسخ را بنویسید. پاسخ‌دادن ممکن است از یکی از این سه روش انجام پذیرد:

  • با استفاده از روش پاسخ‌دهی که در فراهم‌آورندهٔ رایانامهٔ شما. هرچند این روش، روش معمول پاسخ‌دهی به نامه‌ها است، اما باعث فاش‌شدن همهٔ اطلاعاتی می‌شود که رایانامه به صورت معمول در بر دارد. برای نمونه ممکن است شامل نشانی آی‌پی، یا امضا، یا منطقهٔ زمانی، یا اطلاعات دیگری باشد.
  • با رفتن به صفحهٔ کاربری آن کاربری که برای شما نامه را فرستاده است، و استفاده از گزینهٔ «فرستادن نامه به این کاربر». با استفاده از این روش هیچ اطلاعاتی به جز رایانشانیِ تأییدشدهٔ شما فاش نخواهد شد. برای استفاده، پس از رفتن به صفحهٔ کاربری فرستندهٔ نامه (نام کاربری فرستنده در بالا یا پایین نامهٔ فرستاده‌شده ذکر می‌شود)، روی پیوند «فرستادن نامه به کاربر» در «جعبهٔ ابزار» ستون سمت راست کلیک کنید.
  • با فرستادن پاسخ آن‌ها در ویکی. در این حالت شما در پاسخ را در صفحهٔ بحث کاربری آن کاربر می‌نویسید، برای نمونه ممکن است بنویسید نامهٔ را دریافت کرده‌اید یا پاسخ مختصری بگذارید. از آنجایی که نامه‌ها معمولاً یک روش ارتباطی خصوصی هستند، ادب و مهربانی حکم می‌کند که پاسخ درون ویکی تا حد امکان مختصر و حافظ حریم خصوصی افراد باشد، زیرا فرستنده معمولاً انتظار یک پاسخ خصوصی دارد.

روش برخورد با استفادهٔ نادرست[ویرایش]

اگر از راه این سامانه مورد آزار و اذیت قرار گرفتید، باید با یکی از مدیران، در صورت امکان از راه نامه، تماس بگیرید و از آن‌ها درخواست راهنمایی کنید. در موارد وخیم، ممکن است بخواهید پیگیری‌های بیشتری انجام دهید، به‌ویژه اگر الگوی رفتاری آزار و اذیت دیده می‌شود. خواهشمندیم به موارد زیر توجه داشته باشید:

  • رایانشانی‌ها را بدون اجازه در ویکی ارسال مکنید. با این وجود می‌توانید چکیده‌ای از آنچه در رایانامه آمده است را بنویسید. بخشی از این مطلب برای رعایت حق تکثیر است، زیرا صفحه‌های ویکی را همگان می‌توانند مورد بازاستفاده قرار دهند. اطلاعات کلی بیشتر را در وک:آزار و اذیت ببینید.
  • رایانامه را می‌توان در هر زمانی از کار انداخت.
  • رایانامه‌های ناشایست را در نامه‌دان خود نگهداری کنید. ممکن است لازم باشد بعدها دوباره به آن‌ها مراجعه شود. دست کم سرآیند و متن نامه را برای آینده نزد خود حفظ کنید.
  • هرگز اطلاعات شخصی‌ای که در ویکی‌پدیا مجاز نیستند را فاش مکنید. فرستادن نام واقعی یا رایانشانی‌ای که پیش‌تر به صورت داوطلبانه در ویکی‌پدیا فاش نشده باشد می‌تواند لو دادن اطلاعات تلقی شود.