پرش به محتوا

ویکی‌گفتاورد:انتقال پرونده به ویکی‌انبار

از ویکی‌گفتاورد
Off they go!
Off they go!

بسیاری از پرونده‌هایی که در ویکی‌پدیا بارگذاری می‌شوند دارای برچسب‌های محتوای آزاد هستند و یا تاریخ حق تکثیر آنها گذشته‌است و می‌توان آنها را در ویکی‌انبار بارگذاری یا منتقل کرد. هم‌اکنون یک پروژه زمانبری برای انتقال این پرونده‌ها به ویکی‌انبار در جریان است. مزیت انتقال دادن پرونده‌ها به ویکی‌انبار این است که پرونده‌ها در تمام پروژه‌های خواهر ویکی‌مدیا قابل استفاده خواهد بود.

چرا یک پرونده را به ویکی‌انبار انتقال دهیم؟

[ویرایش]
 • پرونده‌های موجود در انبار می‌توانند توسط همهٔ پروژه‌های بنیاد ویکی‌مدیا به کار روند، ازجمله در ویکی‌پدیاهای زبان‌های مختلف و پروژه‌های دیگری همچون ویکی‌کتاب، ویکی‌گفتاورد و... که این یعنی بارگذاری پرونده و نگهداری آن می‌تواند به جای چندصدبار، یک‌باره و در یک‌جا انجام شود. برخی پروژه‌ها مانند ویکی‌پدیای انگلیسی ساده فقط از پرونده‌های موجود در انبار استفاده می‌کنند و به طور محلی پرونده‌ای را ذخیره نمی‌کنند.
 • ویکی‌انبار، پرونده‌ها را به طور سراسری سازمان‌دهی و همه‌چیز را یکجا نگهداری می‌کند.
 • پرونده‌های انبار چه در جایی به کار رفته باشند چه نه، حذف نخواهند شد. اما پرونده‌هایی که به طور محلی در ویکی‌پدیا بارگذاری شده‌اند و در جایی به کار نرفته‌اند حذف خواهند شد.

دستورالعمل

[ویرایش]

چه مواردی نباید منتقل شوند

[ویرایش]

ویکی‌انبار نسبت به ویکی‌پدیاهای زبان‌ها، سیاست‌های محدودکنندهٔ بیشتری را دربارهٔ مسائل حق تکثیر رعایت می‌کند؛ مثلاً تصاویر منصفانه که در ویکی زبان‌ها بکار می‌روند، مثل تصاویر جلد آلبوم‌ها، جلد کتاب و... در ویکی‌انبار قابل ذخیره شدن نیستند. ویکی‌انبار تنها محتوای آزاد را می‌پذیرد. توجه کنید که بر خلاف ویکی‌پدیا که تنها لازم است پرونده‌ها برای استفاده در آمریکا آزاد باشند، در ویکی‌انبار لازم است که پرونده هم در کشور مبدأ برای استفاده آزاد باشد و هم در آمریکا؛ بنابراین یک نقاشی فرانسوی لازم است که در هردو کشور آمریکا و فرانسه آزاد باشد.

برخورد با پرونده‌هایی که نباید منتقل شوند یا نمی‌توانید آنها را منتقل کنید

[ویرایش]
 • به‌ طور کلی پرونده‌هایی که نباید به انبار منتقل شوند، برچسب انتقال به انبار نیز نباید بخورند. با این حال، برداشتن برچسب درخواست انتقال به‌سادگی انجام می‌شود ولی موارد دیگری هم برای بررسی وجود دارد:
 • اگر فایل‌ها شرایط انتقال را ندارند و شما به سادگی می‌توانید این امکان را فراهم کنید، باید قبل از انتقال اینکار را انجام دهید. اگر شما قادر نیستید که اینکار را انجام دهید ولی احتمالاً دیگران قادر به انجام آن هستند، آن را برای دیگران رها کنید و سراغ پروندهٔ بعدی بروید.
 • اگر پرونده‌ها باید حذف شوند، برچسب انتقال را برندارید و فقط یک برچسب حذف به آن بیافزایید. به یاد داشته باشید به پرونده‌های یتیم برچسب حذف نزنید چون بر خلاف ویکی‌پدیا که پرونده‌های مورد استفاده قرار نگرفته را حذف می‌کند در ویکی‌انبار چنین پرونده‌هایی را برای استفاده آتی نگه می‌دارند.
 • اگر در مورد انتقال پرونده‌ای مطمئن نیستید یا نمی دانید که باید چگونه رفتار کنید، از آن بگذرید. افراد در زمینه پرونده‌ها تجربیات یکسان ندارند، پس نباید برای این مسأله خجالت بکشید. و همین طور پرسیدن برای یادگیری این مسأله هم خجالت ندارد.

انتقال دستی

[ویرایش]
 • اگر شما قادر به کار کردن با هیچ یک از ابزارهای پیش گفته نیستید، می توانید خیلی راحت تصاویر را ابتدا به رایانه خودتان دانلود کنید و سپس در ویکی انبار بارگذاری کنید. پس از اینکه موارد زیر را انجام دادید به صفحۀ آپلود و تصویر را در ویکی‌انبار بارگذاری کنید:
  • محتویات الگو:اطلاعات پرونده را باید حتما کپی کنید
  • پروانه پرونده را باید حتما کپی کنید بعضی از پروانه‌ها در ویکی‌پدیا و ویکی‌انبار با هم فرق می‌کنند مثل {{PD-old-70}}
  • اطلاعات بارگذاری محلی را حتما کپی کنید. قوانین ویکی‌انبار در این زمینه بسیار سخت‌گیرانه است چون باید مطابق GFDL و پروانه های کرییتیو کامنز باشد.
 • پس از اینکه انتقال با موفقیت به پایان رسید، برچسب {{Now Commons}} را به صفحۀ پرونده در ویکی‌پدیا بچسبانید، تا پرونده محلی نامزد حذف شود. برای پرونده هایی که با نام یکسان به انبار منتقل می کنید، از {{NowCommons}} استفاده کنید. برای مواردی که نامشان با نامی که به آن انتقال یافته تفاوت دارد، از {{NowCommons|New file name}} استفاده کنید.(به جای New file name، نام جدید پرونده را بنویسید.)