سید محمود طالقانی: تفاوت بین نسخه‌ها

پرش به ناوبری پرش به جستجو
(Removing "Taleghani-big.jpg", it has been deleted from Commons by Mardetanha because: Copyright violation, see c:Commons:Licensing.)
 
=== درباره او ===
*« [[دین]] را مدافع [[آزادی]] و شخص دین‌دار را آزادی خواه‌ترین انسان بشمار می‌آورد. امروز طالقانی به عنوان کسی که برای آزادی ملت و اجراء قانون و برقرای عدالت، یک عمر زجر کشیده و زندانهای سخت و شکنجه‌های کشنده را تحمل کرده، از این جهت مهم است که او از جایگاه یک رجل دین و یک روحانی، از آزادی‌های فطری، مشروع و قانونی آحاد ملت دفاع کرد، و سپهر اندیشگی خود را بر این مدار به چرخش آورد که «دین ضد هرگونه خودکامگی، استبداد و استکبار است». طالقانی حتی آخرین نمازجمعۀ خود را، در بهشت زهرا، به مناسبت سالگرد 17شهریور، در واقع در اظهار نگرانی از سوگ آزادی اقامه نمود، و جان تازه‌یی که در کالبد نیمه جان استبداد دمیده شده بود. وی بیمناکی خود را از ظهور یک استبداد جدید، و قطعاً خطرناک‌تر، تحت عنوان استبداد دینی، پنهان نساخت، و به صراحت و وضوح هرچه تمام‌تر، از علائم و نشانه‌هایش پرده برداشت.»
** سید [[علی‌اصغر غروی]] ''طالقانی آموزار بزرگ آزادی'' <ref>[http://arbabehekmat.org/fa/articles/index/name/dr-gharavi/post/1506 طالقانی اموزگار بزرگ ازادی ]</ref>
 
== منابع ==
۴۷

ویرایش

منوی ناوبری