هوشنگ سیحون

از ویکی‌گفتاورد

هوشنگ سیحون (۱۲۹۹–۱۳۹۳) معمار، طراح، نقاش و پیکره‌ساز ایرانی..

گفتاوردها[ویرایش]

  • «معماری دو رسالت و هدف دارد: یکی برآوردن نیازهای فیزیکی و طبیعی انسان‌هایی که می‌خواهند از این بنا و ساختمان و این فضای اشغال شده استفاده کنند، دیگری برآوردن نیازهای معنوی انسان‌ها، اعم از زیبایی، هنر، نوازش احساس و دید و حتی نوازش گوش آنها.»
  • «بین هنر و معماری جدایی نیست. معماری خود یک هنر است، هنر انتقال فضا به وسیله مصالح ساختمانی برای تأمین نیازهای فیزیکی و معنوی انسان‌ها. یعنی اگر قرار باشد یک معمار کار معماری را فقط و فقط برای پاسخگویی به نیاز فیزیکی انسان‌ها انجام بدهد و بس، آن بنا یک چیز خشک و بی‌روح و بی احساس خواهد شد که بیانگر فقدان رسالت معماری است.»
  • «باید در معماری، فناوری ساختمان سازی با هنر تلفیق شود تا فضایی که برای رفع نیازهای انسان‌ها اشغال می‌شود با به کارگیری مصالح، رنگ و جنبه‌های طبیعت و ترکیبات و تناسبات زیبایی ساختمانی، با احساس لذت همراه شود.»
  • «در یک مثال عامیانه، شما یک وقت به یک خانه‌ای می‌روید و می‌گویید این خانه چقدر دلباز است و این خانه آدم را می‌گیرد و انسان از آن لذت می‌برد. برعکس، به یک خانه‌ای می‌روید و می‌گویید چقدر خفه است، چقدر ناراحت و دلگیر است. سؤال این است که آن ناراحتی و این دلبازی از کجا ناشی می‌شود. پس معماری نیز یک هنر است همچون سایر هنرها، منتها فرق آن با دیگر هنرها این است که این هنر حامل یک عملکرد فیزیکی هم است.»
  • [دربارهٔ آرمگاه نادر، مشهد] «این سنگ یکی از مقاوم‌ترین سنگ‌هایی است که در ایران وجود دارد و نشانی از صلابت و عظمت نادرشاه افشار است. شکل کلی مقبره نادر به شکل شش ضلعی متناسبی است که شکلِ سیاه چادرهایی را تداعی می‌کند؛ دلیل این امر همین نکته است که نادر به جای کاخ، در زیر چادر زندگی می‌کرد.»[۱]

منابع[ویرایش]