پرش به محتوا

هما روستا

از ویکی‌گفتاورد

هما روستا (۲۶ سپتامبر ۱۹۴۴ – ۲۶ سپتامبر ۲۰۱۵) (۴ مهر ۱۳۲۳ – ۴ مهر ۱۳۹۴) بازیگر ایرانی بود. زادهٔ تهران از رضا روستا و فاطمه رزمگاه، در هفت‌سالگی همراه پدرش به روسیه رفت و ابتدایی و دبیرستان را در آنجا و برلین شرقی خواند. دانش‌آموختهٔ رشتهٔ بازیگری و کارگردانی از دانشکدهٔ تئاتر بخارست، رومانیاست؛ در ۱۹۷۰م/ ۱۳۴۹ش به ایران بازگشت، با حمید سمندریان ازدواج کرد. از سال ۱۹۷۲م/ ۱۳۵۱ش به تئائر، از ۱۹۷۱م/ ۱۳۵۰ش به سینما و از ۱۹۹۵م/ ۱۳۷۴ش به تلویزیون درآمد و تا ۲۰۱۳م/ ۱۳۹۲ش نقش‌های گوناگونی آفرید. به سن ۷۱ سالگی در لس آنجلس، کالیفرنیا، درگذشت.[۱]

گفتاوردها[ویرایش]

  • … سال ۱۳۴۹ به ایران بازگشتم. دلیل اصلی این موضوع هم فوت پدرم بود. او همیشه به من می‌گفت وقتی بزرگ شدی و درست را تمام کردی باید به ایران برگردی. در درونم دربارهٔ ایران حس نوستالژیکی داشتم. تصاویر مبهمی از ایران در ذهنم بود و کشش درونی قوی داشتم.
  • وقتی زندگی‌ام را مرور می‌کنم می‌بینم کارهای انجام نداده زیادی دارم. البته فکر می‌کنم همه آدم‌ها این حس را دارند، آدم دوست دارد در زندگی‌اش خیلی کارها انجام دهد، نقش‌های مهمی وجود دارد که دوست داشتم بازی کنم. دوست داشتم همسرم از دنیا نمی‌رفت. قطعاً اگر او کنارم بود، می‌توانستم به برخی از آرزوهایم دست پیدا کنم.
    • آوریل ۲۰۱۴/ اردیبهشت ۱۳۹۳ مصاحبه با مجلهٔ «خانوادهٔ سبز»[۲]

دربارهٔ او[ویرایش]

  • هما روستا در نظر من مانند بسیاری بازیگران دیگر ایرانی و به ویژه زنان بازیگر جایگاه واقعی خودش را در سینما و تاتر نیافت. او بسیار بیش از این می‌توانست بازی کند. استعداد و قابلیت‌های او بسیار بیشتر از کارهایی است که از او باقی مانده.
  • … آرزوی بازی در نقش‌های بسیاری را داشت که به دلایل گوناگون فرصتش را نیافت یا این فرصت از او دریغ شد… ایمان دارم نقش‌هایی که در خیالش بازی کرد بسیار بیشتر از نقش‌هایی بود که در واقع بازی کرد.

منابع[ویرایش]

  1. امید، جمال. فرهنگ سینمای ایران. تهران: نگاه، ۱۳۷۷ش-۱۹۹۸م. ۲۰۵. شابک ‎۹۶۴۶۱۷۴۸۹۲. 
  2. «فقط از روی دست خودم فیلم می‌سازم». جام جم، ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۳. بایگانی‌شده از نسخهٔ اصلی در ۲۶ آوریل ۲۰۲۲. 
  3. «ناگفته‌های مژده شمسایی از همکاری با هما روستا در فیلم «مسافران»». پرده سینما، ۸ مهر ۱۳۹۴. بایگانی‌شده از نسخهٔ اصلی در ۲ اکتبر ۲۰۱۵. 

پیوند به بیرون[ویرایش]

ویکی‌پدیا مقاله‌ای دربارهٔ