هدیه تهرانی

از ویکی‌گفتاورد

هدیه تهرانی (متولد ۴ تیر ۱۳۵۱ / ۱۹۷۲م) بازیگر ایرانی.

گفتاوردها[ویرایش]

  • «این به نظرم اصلاً جالب نیست که کسی که هوادار من است بخواهد از من الگو بردارد. چرا که هر کسی جای خودش زندگی می‌کند و روحیّاتِ خاص. فردی خودش را دارد و در یک محیط متعلّق به خودش رشد کرده، آدم‌ها نباید خودشان را شبیه به هم کنند، اصلاً دلیلی ندارد که یک هوادار من حتماً طبق سلیقه یا عقاید من پیش برود.»
    • دوهفته نامه موفقیت، شماره ۲۰۳، دی ۸۹، ص ۱۵
  • هیچ وقت به صورت جدی پیگیر بازیگری نبودم.منبع
  • اولین بار که به‌طور جدی به بازی در یک فیلم فکر کردم ۲۰ سالم بود و آقای تقوایی قرار بود چای تلخ را بسازد اما فیلم به سرانجام نرسید. این درست موقعی بود که قصد داشتم به آلمان بروم و در رشته دکوراسیون داخلی ادامه تحصیل دهم.منبع
  • هر جا ردی از ماجراجویی، موقعیت و تجربه چیزهای بکر و تازه باشد خطر را با جان و دل می‌پذیرم و دنبالش می‌روم.منبع

او در مصاحبه‌ای دربارهٔ فیلم چهارشنبه سوری گفته‌است:

  • فیلم‌های قبلی اصغر فرهادی را خیلی دوست داشتم و به همین دلیل پیشنهاد ایشان را مشتاقانه پذیرفتم و هیچ‌وقت فکر نمی‌کردم روزی بخواهد با من کار کند. از همان زمان هم معتقد بودم فیلم خوبی خواهد شد و فرهادی مطمئن نبود بتوانم این نقش را خوب از کار دربیاورم.منبع
  • «به خاطر می‌آورم اولین فیلمی را که بازی کردم، گویی منتظر اتفاقی بودم که با خسرو شکیبایی، جمشید مشایخی و ناصر تقوایی کار کنم و این اتفاق در «کاغذ بی‌خط» افتاد که یکی از بهترین تجربه‌های من است. تا آن لحظه احساس می‌کردم تا به حال در سینما کار نکردم اما از آن به بعد نظرم در مورد سینما فرق کرد.

از نظر من سینما یعنی سینمای تقوایی، سینمای مهرجویی، سینمای کیارستمی به شکل خاص خودش و تازه متوجه شدم که المان و استاندارد واقعی شناخت سینما و جهان‌بینی که در پشت آن است یعنی «کاغذ بی‌خط».»

گفتاوردهای هدیه تهرانی در کتاب «خسرو شکیبایی»

  • هدیه تهرانی در پاسخ به خبرنگاران که او را متهم به استفاده از شهرتش برای برپایی نمایشگاه کرده بودند:

«این ذره‌بین گنده که هدیه تهرانی را بزرگ می‌کند به دست جامعه است؛ ولی خواهش می‌کنم مرا محدود به اسمم نکنید، هرچند که در انجام هرکاری هیچ‌وقت رضایت کامل فراهم نمی‌شود.»

نمایشگاه عکس‌های هدیه تهرانی با موضوع آب (به نام «آبان‌گان») در محل باغ هنرمندان، دوشنبه ۲۳ آذر ۱۳۸۸[۱]

  • هدیه تهرانی دربارهٔ علت رد کردن پیشنهاد بازی در فیلم مهرجویی به نام لیلا:

«البته آن موقع عقلم نمی‌رسید و شاید به خاطر اسم و اعتبار آقای مهرجویی باید قبول می‌کردم. اما این مضمون که مردی می‌خواهد زن بگیرد چون همسرش نازاست برایم قابل هضم نبود.»[۲]

«رحیم مشایی گفت که برای دیدن نمایشگاه هدیه تهرانی به این نمایشگاه رفته و خطاب به خانم تهرانی گفته که عکس‌های شما توحیدی است و انسان را یاد خدا می‌اندازد، که در این حال خانم تهرانی گریه کرد و خطاب به مشایی گفته‌است که شما اولین کسی هستید که این مسائل را به من می‌گوید.»

منابع[ویرایش]

ویکی‌پدیا مقاله‌ای دربارهٔ