پرش به محتوا

نیجریه

از ویکی‌گفتاورد

نیجریه با نام رسمی جمهوری فدرال نیجریه، کشوری است در غرب آفریقا.

گفتاوردها[ویرایش]

  • «در بسیاری از کشورها و نه فقط کشورهای آفریقایی، قومیت‌های مختلف وجود دارند. در نیجریه بخصوص گروهای قومی زیادی زندگی می‌کنند. شمال نیجریه قلمرو چندین پادشاهی قدیمی است. در شمال کشور به این قلمروها، پادشاهی نمی‌گویند بلکه می‌گویند امارت. این نهادها مربوط به زمانی هستند که نیجریه هنوز مستعمره بریتانیا نشده بود.»
  • «نیجریه یکی از آزادترین جوامع در دنیاست. مطبوعات ما از آزادی کامل برخوردارند. هر روز هر چه دلشان می‌خواهد دربارهٔ من می‌گویند و من لبخند می‌زنم. این داستانها را می‌بینم و لبخند می‌زنم. تا حالا هیچ‌کس به جرم افشایِ اسرار دستگیر نشده است.»
  • «در نیجریه فساد هست و نمی‌توانم بگویم هیچ فسادی در کشور وجود ندارد. اما ظاهر اوضاع بدتر از آنچه در واقعیت هست، نشان داده می‌شود. ببینید فساد این نیست که یک نفر با چوب منتظر شما ایستاده است که بر سرتان بزند و پولتان را بدزدد. هدف ما این است که نهادها را طوری مستحکم کنیم که فرصتی برای فساد نباشد.»

درباره[ویرایش]

  • «پرچم : بعد از رهایی نیجریه از قید استعمار انگلیس، طراحی پرچم این کشور به مسابقه گذاشته شد که طرح‌های مختلفی در این زمینه ارائه گردید. سرانجام طرح ارائه شده از سوی جوان ۲۲ سالهٔ دانشجو از آن میان برنده شناخته شد. پرچم ملّی نیجریه مرکب از دو نوار سبز رنگ و یک نوار سفید است که به صورت عمودی قرار می‌گیرند و نوار سفید در وسط دو نوار سبز قرار گرفته است. سبز در این پرچم نشانهٔ کشاورزی و جنگل‌های نیجریه است و رنگ سفید در آن نشانهٔ وحدت و صلح می‌باشد.»
    • رسول خیراندیش در اثرش چاپ ۱۳۷۰/ ۱۹۹۱م[۴]

منابع[ویرایش]