پرش به محتوا

نماد گمشده

از ویکی‌گفتاورد

نماد گمشده (به انگلیسی: the lost symbol) که پیش از این با عنوان کلید سلیمان شناخته می‌شد، رمانی است اثر نویسنده آمریکایی دن براون. این کتاب قسمت سوم از مجموعه سه‌گانه‌ای می‌باشد که در پی فرشتگان و شیاطین و رمز داوینچی توسط این نویسنده نگاشته شده‌است.

گفتاوردها[ویرایش]

  • «تنها از طریق تجربه کردن مرگ است که انسان می‌تواند تجربیات زندگی اش را کاملاً درک کند. تنها از طریق درک حقیقت فانی بودنش بر روی زمین، می‌تواند به اهمیت سپری کردن عمرش همراه با احترام، اتحاد و خدمت به همنوعانش پی ببرد.»[۱]
  • «کیمیاگران دوران کهن نیز در تلاشی بی ثمر برای تبدیل سرب به طلا بودند، و هرگز متوجه نشدند که تبدیل سرب به طلا چیزی نیست جز استعاره ای برای تلنگر زدن به توان بالقوهٔ بشر؛ که همان تبدیل ذهنی خموده و بی دانش به ذهنی زیرک و روشن است.»

گفتگوها[ویرایش]

«به طور خلاصه، اسرار کهن به دانش پنهانی بازمی‌گردد که مدت‌ها قبل گردآوری شده بود. به طوری که ادعا می‌شود دارندهٔ این دانش، به توانایی بالقوه نهفته در ذهن انسان دست می‌یابد. اساتید روشن ضمیری که این دانش را داشتند عهد کردند که آن را از تودهٔ مردم پوشیده نگاه دارند زیرا تصور می‌شد برای افراد ناوارد بسیار نیرومند و خطرناک است.»
" از چه لحاظ خطرناک بود؟"
«به همان دلیل که ما کبریت را از دسترس بچه‌ها دور نگاه می‌داریم این اطلاعات نیز مخفی نگاه داشته شدند. در دست آدم اهل، آتش تولید روشنایی می‌کند … اما اگر به دست نااهل بیفتد، می‌تواند بسیار مخرب باشد.»
" به من بگو، پرفسور، به باور شما واقعا چنین دانشی می‌تواند وجود داشته باشد؟"

«این چه کتابی است؟"
«چیزی که امیدوارم روزی مطالعه کنی.»
دوباره به صفحهٔ عناوین بازگشت، جایی که روی ورقه ای فلزی پرنقش و نگاری سه کلمه نوشته شده بود.
کتاب کامل زوهر.
گرچه کاترین هرگز کتاب زوهر را نخوانده بود، اما می‌دانست که کتابی مهم در عرفان یهودیت باستان بود، و زمانی به قدری اعتقاد به آن قوی بود که تنها به دانشمندترین و فاضل‌ترین خاخام‌های یهودی اختصاص داشت.
کاترین نگاهی به کتاب انداخت. " یعنی تو می‌گویی که عارفان دوران باستان می‌دانستند جهان دَه بعد دارد؟"
«قطعاً همین‌طور است.» صفحه تصویر دَه دایره درهم تابیده موسوم به سفیروث را باز کرد.
«بدیهی است که نام‌ها رمزآلود و دشوار است اما علم فیزیک آن بسیار پیشرفته است.»
کاترین نمی‌دانست چه جوابی دهد.
«اما … پس چرا افراد بیشتری آن را مطالعه نمی‌کنند؟"
برادرش لبخند زد. «مطالعه خواهند کرد.»
«منظورت را نمی‌فهمم.»
«کاترین، ما در دوران شگفت‌انگیزی متولد شده‌ایم. تغییری در راه است. بشر در آستانهٔ ورود به عصر جدیدی است زمانی که نگاهشان به طبیعت و شیوه‌های کهن باز خواهد گشت … بازگشت به ایده‌های مطرح شده در کتاب‌هایی نظیر زوهر و متون کهن دیگر از سراسر جهان. حقیقت مطلق کشش و جاذبه خاص خود را دارد که مردم را دگر بار جذب می‌کند. روزی خواهد رسید که علوم نوین به صورت جدی شروع به مطالعه حکمت و دانش پیشینیان می‌کند … روزی خواهد بود که بشر شروع به یافتن پاسخ سوالات بزرگی می‌کند که همچنان برایش بی جواب باقی مانده‌است.»

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

ویکی‌پدیا مقاله‌ای دربارهٔ
  1. دَن براون، نماد گمشده، ترجمهٔ شبنم سعادت، انتشارات افراز، ۱۳۸۹.