نلسون ماندلا

از ویکی‌گفتاورد
پرش به: ناوبری، جستجو
نلسون ماندلا

نلسون ماندلا (زادهٔ ۱۸ ژوئیه ۱۹۱۸–۵ دسامبر ۲۰۱۳) نخستین رئیس جمهور آفریقای جنوبی است که در انتخابات دموکراتیک عمومی برگزیده شد. او در سال ۱۹۹۳ برنده جایزه صلح نوبل شد.

دارای منبع[ویرایش]

  • «من این راز را کشف کرد ه‌ام که فرد بعد از بالا رفتن از یک تپه بلند متوجه می‌شود تپه‌های زیادی برای بالا رفتن وجود دارد.»
  • «در آفریقای جنوبی سیاه پوست و فقیر بودن امری عادی است، اما سفید پوست و فقیر بودن یک تراژدی است.»
  • «خوبی بشر شعله‌ای است که می‌توان آنرا مخفی کرد ولی هرگز نمی‌توان خاموش کرد.»

دربارهٔ او[ویرایش]

  • «او چون کینه‌ای در دل نداشت و بشردوست بود مردی جاودانه شد و این همان رمزی است که به ماندگاری و محبوبیت بزرگان تاریخ می‌انجامد. ۲۷ سال زندان به جناب ماندلا این قدرت را داد تا بگوید «بگذارید یکدیگر را ببخشیم». زندگی طولانی او، تلاقی اخلاق و سیاست و جوانمردی بود. او در عمل نشان داد که همواره هستند شیرمردانی که قدرت و سیاست را ابزار می‌دانند، نه هدف! زندگی و عمر پرحادثه او استثنایی درخشان بر تارک تاریخ شد.»
  • «نلسون ماندلا به آزادی و برابری انسانها نه تنها در کشورش آفریقای جنوبی بلکه در پهنه جهان، باور شک ناپذیری داشت و در این باور راستین هیچگاه به خود تردید راه نداد. او در این راه پر فراز و نشیب و سراسر رنج، با تحمل آوارگی، دوری از خانه و خانواده و زندانهای طویل‌المدت «راه طولانی آزادی» را شکوهمندانه معنا بخشید. او بی تردید شخصیت ممتازی بود که پس از پیروزی و به بار نشستن مبارزات، با پیوند اخلاق و سیاست، شیرینی بخشش در عین فراموش نکردن را حتی به زندانبانان و به بند کشندگان خود چشانید و از خود خاطره کم‌نظیری برای جهان بشریت به جا گذاشت. شگفتی زندگی او در آن بود که می‌دانست چگونه زندگی کند.»

پیوند به بیرون[ویرایش]

Wikipedia-logo-fa.png
ویکی‌پدیا مقاله‌ای دربارهٔ