پرش به محتوا

نسل‌کشی ارمنی‌ها

از ویکی‌گفتاورد

نسل‌کشی ارمنی‌ها که توسط ارمنی‌ها با عنوان جنایت بزرگ شناخته می‌شود، به نسل‌کشی از پیش برنامه‌ریزی شده جمعیت ارمنی ساکن سرزمین‌های تحت کنترل امپراتوری عثمانی در خلال و درست پس از جنگ جهانی اول (۱۹۱۵ تا ۱۹۱۷ میلادی) توسط دولتمردان عثمانی و رهبران قیام ترکان جوان اطلاق می‌شود.

درباره[ویرایش]

  • «حقیقتاً خلاصه کردن هزاران سال رابطه ترکیه (ترکها) با ارامنه و خاطرات خوب تاریخی به سال ۱۹۱۵ و کشاندن همه چیز به دور مفهوم «نسل‌کشی» اشتباه است. این خاطره مشترک ما است، اما این خاطره باید خاطره‌ای منصفانه باشد.»
  • «ما می‌گوییم که رخدادهای تاریخی نباید به عنوان ابزار سیاسی مورد استفاده قرار گیرند. سیاستمداران نمی‌توانند در مورد رویدادهای تاریخی تصمیم بگیرند.»
  • «اولاً ارمنستان باید ادعای مالکیت بر خاک ترکیه که اساسی جز خواب و خیال ندارد را کنار بگذارد. قدم دوم این است که ارمنستان به جای استفاده از اصطلاح «نسل‌کشی» برای رخدادهای سال ۱۹۱۵، باید ایجاد کمیسیون مورخان را همان‌طور که در پروتکل‌ها امضا کرده بپذیرد.»
  • «ما فکر می‌کنیم که برای جنایت علیه بشریت هیچ نسخه‌ای وجود ندارد و آنها با گذر زمان فراموش نخواهند شد... این وظیفه ماست که به شناسایی و محکوم کردن رویدادهایی بپردازیم که می‌توانند منجر به وقوع این نوع از جرایم و جنایتها شوند. این ضروری است که به مبارزه با این پدیده‌ها بپردازیم تا بتوانیم از وقوع نسل‌کشی در آینده و تکرار جنایت دیگری علیه بشریت جلوگیری کنیم.»
  • «بدون شک به‌رسمیت شناختن نسل‌کشی توسط ترکیه، کوتاه‌ترین مسیر برای آشتی دو ملت است. این اعتقاد قوی من است که اگر چنین کاری انجام شود و اگر آنها این کار را صادقانه انجام دهند، در زمانی کوتاه، روابط میان دو ملت ارمنستان و ترکیه بهبود خواهد یافت و به سطح بالاتری توسعه خواهد یافت.»
  • «این درست نیست که فکر کنیم مورخان می‌توانند دور یک میز بنشینند و تصمیمی بگیرند و این مسئله یک بار و برای همه حل و فصل شود.»
  • «نمی‌توانم تصور کنم که چه نوع کمیسیونی باید در این زمینه وارد عمل شود آنهم وقتی که مورخان ترکیه تحت فشار جامعه و مقامات ترکیه خواهند بود و مورخان ارمنی تحت فشار جامعه ارامنه و مقامات ارمنستان.»
  • «ساختارهای تخصصی و کشورهایی که بزرگترین آرشیوهای مربوط به این موضوع را دارند، دربارهٔ ان هیچ شک و تردیدی ندارند. هیچ شکی دربارهٔ وقوع آن وجود ندارد .»
  • «مورخان باید چه چیزی را پیدا کنند؟ اینکه چند نفر کشته شده‌اند؟ آیا بین مرگ یک و نیم میلیون نفر و یا یک میلیون و ۴۴۹ هزار نفر تفاوت قابل توجهی وجود دارد؟»

منابع[ویرایش]