میدان انقلاب

از ویکی‌گفتاورد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

میدان انقلاب اسلامی در تهران از میدان‌های اصلی شهر تهران در تقاطع خیابان‌های انقلاب، کارگر و آزادی جای دارد. بیش‌ترین کتاب‌فروشی‌ها و انتشارات در خیابان انقلاب فعالیت می‌کنند. سینما بهمن در شمال‌شرقی میدان، سینماهای مرکزی شهر تماشا و پارس در جنوب غربی میدان، و شمال و جنوب میدان نیز بازار عرضهٔ مواد غذایی قرار دارند.

Enghelab Square of Tehran.jpg

گفتاوردها[ویرایش]

  • «بنا بود در کریم‌خان فقط کتاب‌های جدی برود نه کتاب‌های درسی، اما کتابفروشی‌های کریم‌خان نگرفت. حتی اگر موفق هم بود و می‌گرفت، فضا مصنوعی به‌نظر می‌رسید. انقلاب که بروید تمام خیابان، پاساژهای بزرگ و خیابان‌های اطراف همه کتاب‌فروشی و انبار کتاب است، و این نسبت به دورانی که ما دانشجو بودیم و فقط یک کتاب‌فروشیِ چهر آنجا بود، بسیار حیرت‌انگیز است. همه‌جور کتاب هم هست، فقط افسوس اینکه کتاب‌هایی مورد علاقه من، مهجور آن پشت، در گوشه کتاب‌فروشی‌ها خاک می‌خورند... . به‌هرحال من انقلاب را بازار زنده‌ای می‌بینم.»
  • «دانشجوها کتاب نمی‌خوانند، دنبال کتاب نمی‌روند، روی تزهاشان کار نمی‌کنند، می‌آیند آن طرف که قبلاً بهشان کتاب می‌فروخت و ابزار دانش را در اختیارشان می‌گذاشت، پایان‌نامه می‌خرند.»

منابع[ویرایش]