مهدی کروبی

از ویکی‌گفتاورد

مهدی کروبی، (۱۳۱۶/۱۹۳۷ -) سیاستمدار ایرانی.

مهدی کروبی

گفتاوردها[ویرایش]

 • «به اتهام بهتانی که به سران -به قول خودتان- 'فتنه' زده‌اید که از سعودی‌ها پول گرفته‌اند تا نظام را منقرض نمایند، اولا از شما شکایت می‌کنم، آن هم در محاکم جمهوری اسلامی، اگر چه امیدی به رسیدگی ندارم؛ و ثانیا این نامه را می‌نویسم تا بدانید به آنچه گفته‌اید اعتراض دارم».[۱]
 • «پس از چند روز که در مدرسه‌ای مخفی بودم، ساواک به آنجا حمله کرد و دستگیر شدم و یکی از سخت ترین بازداشتها را تجربه کردم. در این مدت مأموران ساواک با انواع شکنجه‌ها می‌خواستند منبع اصلی توزیع این نامه را که آقای دعایی مدیرفعلی روزنامه اطلاعات بود پیدا کنند؛ که علیرغم شکنجه‌های زیاد، ایشان را معرفی نکردم. بعد ازبازجویی‌ها و شکنجه‌های زیاد مرا به زندان قزل قلعه منتقل کردند.» [۱]
 • « هتر است مشكلات را به خشكسالي، به آمريكا و يا دولت‌هاي پيشين حواله دهيد؛ اين راه منطقي‌تر و ساده‌تر است».
  • خطاب به محمود احمدی نژاد ، [۲]
 • «سخت ترین زندان مربوط به سال ۵۳ بود. در آن سالها، علی رغم آنکه وضع مالی خودم بسیار نامساعد بود اما کمک‌هایی از افراد علاقه مند به امام و مبارزات ایشان جمع آوری می‌کردم و در اختیار مبارزین و خانواده‌های آنها قرار می‌دادم. همین امر باعث شد که در سال ۵۳ که برخی از دستگیری‌ها به راه افتاد تعدادی از فعالان دستگیر شده در زیر شکنجه مرا معرفی کرده بودند و بر همین اساس من هم دستگیر شدم و بدترین شکنجه‌ها را در همین بازداشت تحمل کردم.»
  • بدون منبع
 • «عده‌ای از افراد بازداشت شده مطرح نموده‌اند که برخی افراد با دختران بازداشتی با شدتی تجاوز نموده‌اند که منجر به ایجاد جراحات و پارگی در سیستم تناسلی آنان گردیده‌است. از سوی دیگر افرادی به پسرهای جوان زندانی با حالتی وحشیانه تجاوز کرده‌اند به طوری که برخی دچار افسردگی و مشکلات جدی روحی و جسمی گردیده‌اند و در کنج خانه‌های خود خزیده‌اند.»
 • « علما همیشه برای فعالیتهای دینی و یا مردمی خود، از افراد حقیقی پول دریافت می‌کردند و شناسنامه آنها را هم چک نمی‌کردند، دریافت پول یا هبه در هیچ جای جهان ممنوع نیست، آنچه عیب دارد و خلاف است، انجام کار غیرقانونی برای دریافت پول است نه گرفتن بی قید و شرط، همه این کار را انجام می‌دهند و معمول است... من از قبل از انقلاب از امام و مراجع دیگر تقلید، اجازه کتبی داشته‌ام که وجوهات را بگیرم و در راهی که شرع تعیین کرده‌است، مصرف کنم اما از بیت المال مردم که دیگران میلیاردی برداشته و جواب هم نمی‌دهند، پولی برنداشته‌ام.»
  • در مناظرِهٔ تلویزیونی صدا و سیمای ج. ا. ا،۱۷ خرداد ۱۳۸۸ش [۴]

پانویس[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]

ویکی‌پدیا مقاله‌ای دربارهٔ
در ویکی‌انبار پرونده‌هایی دربارهٔ
مهدی کروبی
موجود است.