پرش به محتوا

منوچهر شمسایی

از ویکی‌گفتاورد

منوچهر شمسایی (۲۲ مه ۱۹۳۹ – ۶ آوریل ۲۰۱۹) (۳۱ اردیبهشت ۱۳۱۸ – ۱۷ اسفند ۱۳۹۸) نورپرداز ایرانی بود.

دربارهٔ او[ویرایش]

  • من و پدرم درست که خیلی با هم کار نکرده بودیم، ولی من از بچگی در این محیط [فیلمسازی] بودم… اصولاً رابطه ما خیلی رابطه رفاقتی بود، خیلی پدر و دختری نبودیم. حتی به عنوان همکار هم راحت‌تر با هم کار می‌کردیم و حضورش برای من در کار هم اطمینان‌خاطر بود.
  • [پدرتان چه‌قدر تأثیر داشت روی انتخاب‌های شما؟] خیلی زیاد. شاید نه خیلی مستقیم. به خاطر این که مثل همه پدرهای دیگر که می‌خواهند دخترشان مهندس شود، پزشک شود و شغل آبرومندی داشته باشد، اول مخالف بود که من وارد این حرفه شوم. ولی وقتی من خیلی اصرار کردم و از سوراخی خودم را وارد کردم، همیشه پشتیبان من بود. ولی شاید اگر او حرفه دیگری داشت، من از بچگی این‌طوری با این جهان آشنا نمی‌شدم و دلبسته‌اش نمی‌شدم.
  • همیشه با پدرم کل‌کل داشتم و سربه‌سرش می‌گذاشتم، چون خیلی با هم دوست بودیم. وقتی شروع کردم به کار، یادم هست روزی به او گفتم من الان هر جا می‌روم، از من می‌پرسند تو دختر آقای شمسایی هستی؟ و من می‌گویم بله. واقعاً هم همیشه با افتخار این را می‌گفتم، برای این که می‌دانستم همیشه چقدر در کارش یگانه است، چقدر از نظر اخلاقی آدم درستی است، و همیشه وقتی این را می‌گفتم، همه درها به رویم باز می‌شد.
  • مادرم پهلویش بود تا لحظه آخر، خواهرم هم پهلویش بود. پدرم یک هفته مریض شده بود و مادرم از او مراقبت می‌کرد. پدر و مادرم خیلی عاشقانه با هم زندگی کردند، در حدود شصت سال…
  • اولین آزمایش خونی که دکتر از او گرفت، تا جوابش را بیاورند و کارهای بعدی را بکنند، چشمش را بست و رفت.

نوشتارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. «از منوچهر شمسایی تا پدرِ مژده شمسایی». رادیوفردا، ۲۴ اسفند ۱۳۹۸. بایگانی‌شده از نسخهٔ اصلی در ۲۷ سپتامبر ۲۰۲۱. 

پیوند به بیرون[ویرایش]

ویکی‌پدیا مقاله‌ای دربارهٔ