منوچهر ستوده

از ویکی‌گفتاورد

منوچهر ستوده (۱۹ ژوئیه ۱۹۱۳، تهران – ۸ آوریل ۲۰۱۶، چالوس) ایران‌شناس، جغرافی‌دان تاریخی، استاد دانشگاه تهران و پژوهشگر برجستهٔ ایرانی بود.

گفتاوردها[ویرایش]

  • «خوره دائرةالمعارف نویسی ۴۰–۵۰ سالی است که به جان ما افتاده است. دایرة المعارف الان در ایران مد شده است و برای هر شهرستان یک دایرة المعارف می‌نویسند کار بسیار ناقص است... منظور از گیلان‌شناسی و کرمان‌شناسی و مازندران‌شناسی و یزدشناسی و آذربایجان‌شناسی و خراسان‌شناسی این نیست که هر یک برای خود دائرةالمعارف جداگانه بنویسند و فردا بر سر بزرگان و دانشمندان و شعرا که متعلق به هیچ کشوری نیستند مناقشه و مجادله راه بیندازند...»
    • مصاحبهٔ منتشر شده در روزنامه ایران[۱]
  • «هر کاری عشق می‌خواهد؛ اگر عشق در کسی باشد می‌رود دنبالش نه قابل تلقین است نه قابل وعظ و اندرز و نصیحت. وسایل در من جمع بوده است از همین آستارا تا خلیج حسینقلی را حداقل ۲۴۰ دره‌اش را رفتم تا آخر دره و برگشتم... عشق و کشش است که انسان را به همه جا می‌کشاند.»
    • مصاحبهٔ منتشر شده در روزنامه ایران[۱]

منابع[ویرایش]

ویکی‌پدیا مقاله‌ای دربارهٔ
  1. ۱٫۰ ۱٫۱ جمشید جلالی شیجانی، «دائرةالمعارف نویسی؛ ضرورت‌ها و کاستی‌ها: گفت و گوی منتشر نشده با منوچهر ستوده در یکصد و سومین سالگرد تولدش»، روزنامه ایران، شمارهٔ ۶۲۶۲، ۲۷ تیر ۱۳۹۵، صفحهٔ ۱۲.