پرش به محتوا

مسافری که با ستاره شمال آمد

از ویکی‌گفتاورد

مسافری که با ستاره شمال آمد (با نام اصلی: Pietr-le-Letton؛ پی‌یتر لتونی) (به انگلیسی: The Strange Case of Peter the Lett) نخستین کتاب از سری رمان‌های کارآگاهی ژول مگره اثر نویسنده بلژیکی ژرژ سیمنون است.

گفتاوردها[ویرایش]

  • «به بعضی کارها نمی‌شود تفاخر کرد و پیش کشیدن حرفشان موجب لبخند می‌شود، با این حال، مستلزم میزان زیادی ازخودگذشتگی هستند.»[۱]
  • «هیچ امکانی وجود نداشت که در نزدیکی ویلا خود را پنهان کند. تنها کاری که می‌توانست بکند این بود که به هر شکلی شده، کنار دیواری قوز کند و انتظار بکشد. اگر افرادی از آنجا گذر می‌کردند و او را می‌دیدند، اغلب برمی‌گشتند و نگاهش می‌کردند. شاید ناگزیر می‌شد ساعت‌ها آنجا بماند. هیچ دلیل قاطعی وجود نداشت که مردی در آن خانه باشد؛ و اگر مردی هم آنجا بود، آیا مجبور می‌شد از خانه خارج شود؟ با این حال مگره، کسل، پیپ خیسش را پر از توتون کرد و تا جایی که توانست خودش را به فرورفتگی دیوار چسباند…»
  • «مگره نخوابیده بود. از ساعت پنج ونیم تا هشت در کوچه‌هایی در معرض جریان باد، تکان خورده بود. به محض ورود به لابرئوته خیس شده بود. حالا در هر قدم، کفش‌هایش آبی کثیف ترشح می‌کردند، کلاه شاپواش از شکل و قیافه افتاده بود، آب به پالتو و کتش نفوذ کرده بود. باد باران را مثل سیلی به صورتش می‌کوبید. کوچه تنگ و تاریک و متروک بود: باریکه راهی مستقیم و شیب دار، در میان دیوار باغ‌ها، که در وسط آن سیلاب جاری بود. لحظه ای طولانی بی حرکت باقی ماند. حتی پیپش، بین دندان‌ها، خیس شده بود.»

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. ژرژ سیمنون، پی یتر لتونی، ترجمهٔ عباس آگاهی، انتشارات مؤسسه فرهنگی هنری جهان کتاب، ۱۳۹۴.