پرش به محتوا

مرکز موسیقی بتهوون

از ویکی‌گفتاورد

مرکز موسیقی بتهوون نام یک فروشگاه بزرگ موسیقی در تهران است.

دربارهٔ مرکز موسیقی بتهوون[ویرایش]

  • «قبل از اینکه دانشگاه قبول شوم و به تهران بیایم دو آرزو داشتم یکی اینکه روی صحنه سالن تئاتر پانزده شهریور (سنگلچ) دست بکشم و دوم اینکه این فروشگاه بتهوون را که می گویند همه صفحه‌های ایران و جهان را دارد ببینم. اولین باری که تنها به تهران آمدم هر دو آرزو را برآورده کردم و با صفحه‌ای که از بتهوون خریده بودم راهی شهر خودم شدم.»
  • «نقش فرهنگی و تاثیری که مرکز موسیقی بتهوون بر موسیقی داشته به مراتب بیشتر از نقش تجاری آن است. نسل‌های بسیاری به آنجا پناه بردند و با مسائل هنری رابطهٔ عمیق پیدا کردند. بتهوون مثل یک آکادمی است. در سال‌های جوانی صفحه‌هایی را که هرگز فکر نمی‌کردم در ایران یافت شود آنجا پیدا می کردم.»
  • «صفحه‌ها گران بود و ما هنوز در هنرستان موسیقی درس می‌خواندیم، پول زیادی نداشتیم. پشت شیشه ساعت‌ها صفحه‌ها را نگاه می‌کردم. بعد هم داخل مغازه می‌شدم و گوشه‌ای می ایستادم تا موسیقی‌ای که پخش می‌شود، گوش بدهم. آمدن به بتهوون مثل رفتن سر یکی از کلاس‌های درسمان شده بود و هر روز به آنجا سری می‌زدیم. فکر تاسیس این مرکز در روند شکل‌گیری موسیقی بسیار موثر بوده است. جا دارد آن رادر تاریخ موسیقی ایران ثبت کنیم. این مرکز باعث ارتقاء ذهنی موسیقی شد. خوشحالم که بعد پنجاه و پنج سال می‌شود از مرکزی صحبت کرد که عینیت دارد. بتهوون یک خاطرهٔ فراموش‌شده نیست.»

منبع[ویرایش]

آزاده نوری. داستان یک فروشگاه پنجاه و پنج ساله. بی‌بی‌سی فارسی. ۲۷ آبان ۱۳۸۵ (بازدید در تاریخ ۳۰ اکتبر ۲۰۰۷).

پیوند به بیرون[ویرایش]

ویکی‌پدیا مقاله‌ای دربارهٔ