پرش به محتوا

مرتضی ثاقب‌فر

از ویکی‌گفتاورد

مرتضی ثاقب‌فر (۹ مرداد ۱۳۲۱ تهران - ۱۱ دی ۱۳۹۱ تهران) جامعه‌شناس، نویسنده، مترجم، شاهنامه‌شناس و پژوهش‌گر تاریخ و فرهنگ ایران.

گفتاوردها[ویرایش]

  • «با آنکه هرودوت گرایش به افسانه گویی دارد اما ارزش اثر او را نمی‌توان نادیده گرفت. چه بسا اگر کتاب هرودوت از میان می‌رفت، آگاهی ما دربارهٔ تاریخ باستانی ایران (دوره مادها و هخامنشیان) کمتر از آنچه بود که اکنون می‌دانیم.»
    • مصاحبه با خبرگزاری کتاب، ۱۳۹۰[۱]

دربارهٔ او[ویرایش]

  • «مرتضی ثاقب فر از جمله چهره‌هایی بود که هم شناخت خوبی از غرب و جامعه‌شناسی غربی داشت و هم آگاهی عمیقی از تاریخ و فرهنگ ایران و این دو ویژگی همان گمشده ایست که بسیاری در پی آن می‌گردند. همین ویژگی هم بود که به آثارش عمق و «نگاه» ویژه بخشیده بود و بسیاری از آنها را در زمره مراجع و منابع اصلی و تخصصی در هر دو این حوزه‌ها قرار داده بود. او با اینکه زیاد کار کرده بود و شمار کتاب‌هایش از حد معمول بالاتر بود، اما هرگز خود را به وادی تکرار و «کتاب سازی» نینداخته بود و این واقعیت را مراجعه پی درپی پژوهشگران به آثار و نوشته‌هایش، به خوبی اثبات می‌کند.»

منابع[ویرایش]

ویکی‌پدیا مقاله‌ای دربارهٔ
  1. «گزارش: برگردان تاریخ هرودوت بر پایه آخرین دستاوردهای تاریخی به کوشش ثاقب فر به فارسی ترجمه شد»، روزنامه اعتماد، شمارهٔ ۲۲۷۰، ۵ مهر ۱۳۹۰، صفحهٔ ۱۰.
  2. پژمان موسوی، «مرگ مؤلف: روایت ناتمام»، روزنامه شرق، شمارهٔ ۱۶۳۸، ۱۲ دی ۱۳۹۱، صفحهٔ ۱۶.