محسن رشید

از ویکی‌گفتاورد
'محسن رشید'
زاده ۵ آبان ماه ۱۳۳۰
تهران
نام دیگر حاج محسن
ملیت ایرانی
آثار گزارش کوتاه، بوی عود، شمع وجود


ویکی‌پدیا مقاله‌ای دربارهٔ

محسن رشید (زاده ۵ آبان ماه ۱۳۳۰ در تهران) شاعر، نویسنده و محقق ایرانی است.

وی در ۲۴ مرداد ۱۳۵۴ به جرم کار سیاسی در پادگان (طی دوران سربازی) و فعالیت سیاسی در تیم فوتبال به ۴ سال زندان محکوم شد و در ۵ آبان ۱۳۵۷ در آستانه پیروزی انقلاب اسلامی ایران از زندان آزاد شد.

دارای منبع[ویرایش]

 • میان کشوری که به جنگ پیشدستانه دست می‌زند و کشوری که در جنگ مجبور به دفاع از خود می‌شود، تفاوت‌های زیادی وجود دارد. کشوری که می‌خواهد به جایی حمله کند از مدت‌ها برنامه‌ریزی و همه امکانات لازم را فراهم می‌کند.
  • منبع: روزنامه اعتماد - پنج شنبه، ۷ مهر ۱۳۹۰ - شماره ۲۲۷۲
 • اگر نظامیان با ذهنیت سیاسی به مدیریت جنگ بیندیشند و به فکر اقدامات دیپلماتیک باشند که نمی‌توانند بجنگند. از سوی دیگر، اگر سیاستمداران با ذهنیت نظامی به جنگ نگاه کنند که نمی‌توانند پای میز مذاکره بنشینند؛ بنابراین به نظر من شکاف ناشی از اختلاف دیدگاه سیاسیون و نظامیان واقعیتی غیرقابل انکار و طبیعی است.
  • منبع: روزنامه اعتماد - پنج شنبه، ۷ مهر ۱۳۹۰ - شماره ۲۲۷۲
 • اگر رزمنده‌ای پا را از بی ادعایی بیرون گذاشت و سرمایه اش را خرج شرایط روز کرد، دیگر خرج کرده‌است. مثل این است که درختی را از ظاهر حفظ کنی ولی از داخل کرم خورده شود.
  • منبع: سایت جماران[۱] - سه شنبه، ۱۸ اسفند ۱۳۸۸
 • ایثار، اصلی‌ترین شاخصه فرهنگی دفاع مقدس است. حالا این ایثار را چه کسی باید برای نسل جوان بگوید؟ من؟ من که راننده دارم و با ماشین فلان می‌آیم و می‌روم؟ من که زندگی‌ام با زندگی مردم متوسط هم تعارض دارد؟ پس چه باید کرد؟ نباید دربارهٔ جنگ حرف زد؟ چرا، باید گفت. اما باید بدانم که صرفاً دربارهٔ یک واقعه تاریخی حرف می‌زنم، نه دربارهٔ الگوهای دست یافتی، نه دربارهٔ حقیقت وجود حسین خرازی و مهدی باکری و غیره.
  • منبع: گفتگوی مشروح فارس با محسن رشید[۲] - سه شنبه، ۲۹ مرداد ۱۳۸۷
 • من فکر می‌کنم فقط آقاسیدحسن خمینی گفته‌است که امام یک مکتب است البته اخیراً رهبری هم در این باره اشاره‌ای داشت. من ندیده‌ام کس دیگری این را گفته باشد. امام یک مکتب است. مکتب اصول دارد فروع دارد استراتژی دارد راهبرد دارد. متأسفانه همه این کسانی که از امام صحبت می‌کنند، هیچ اشاره‌ای به اصول و فروع مکتب خمینی نمی‌کنند مسائل را کیلویی وسط می‌ریزند و می‌گویند امام این است در حالی که امام اصول و فروع دارد. اگر کسی تشکیک به امام کند، به شخص تشکیک نکرده به مکتب تشکیک کرده‌است. اگر به مکتب تشکیک کرده به این نتیجه می‌رسیم که انقلاب اسلامی در تداوم آزادیخواهی مشروطه بوده‌است.
  • منبع: سایت جماران[۳] - سه شنبه، ۵ مهر ۱۳۹۰

اشعار[ویرایش]

تا روز محشر پای پرچم حسینیم       کمین ظالمین عالم می‌نشینیم
بگیریم انتقام خون مظلوم       به امید خدای حی قیوم

پی‌نوشت‌ها[ویرایش]

ویکی‌پدیا مقاله‌ای دربارهٔ
 1. گفت‌وگوی سایت جماران با محسن رشید: کجایند مردان بی ادعا همهٔ هویت جنگ است
 2. معاون تحقیقات پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس با اشاره به پیشنهاد خود برای بررسی دفاع مقدس به صورت مدل 8 به علاوه صفر، گفت: این طرح، مدل مردان بی ادعاست. مردان بی ادعا در همه سطوح بی‌ادعا هستند. به محض این که ادعا کردی مثلاً: من مدل اصیل دفاع مقدسم، از این حوزه خارج شده‌ای!
 3. گفت‌وگوی سایت جماران با محسن رشید: آیا نسبت به فروریختن دیوارهای بلند باورهای گذشته بی‌تفاوت نشده‌ایم