محبوبه بیات

از ویکی‌گفتاورد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

کلثوم بیات مختاری مشهور به محبوبه بیات (۲۲ فوریه ۱۹۴۹) (۲ اسفند ۱۳۲۸) بازیگر ایرانی است. زادهٔ مشهد؛ دانش‌آموختهٔ بازیگری و کارگردانی از دانشکدهٔ هنرهای دراماتیک؛ از سال ۱۹۶۹م/ ۱۳۴۸ش به تئاتر، از ۱۹۷۵م/ ۱۳۵۴ش به سینما و از ۱۹۷۶م/ ۱۳۵۵ش به تلویزیون درآمد و نقش‌های بسیاری آفرید. از سپتامبر ۲۰۱۴/ مهر ۱۳۹۳ در فرانسه زندگی می‌کند.[۱]

گفتاوردها[ویرایش]

  • من از اول هم سلطنت‌طلب و ضدانقلاب بودم و اساساً به همین دلیل این‌قدر آزارم دادند؛ ولی من حزبی نبودم چون اصولاً تجربه‌ای از احزاب در دوران جوانی‌ام داشتم که از همه‌شان کنار کشیدم. به خاطر این‌که هیچ حزبی را قبول ندارم. سلیقهٔ زندگی من مطابق با جمهوری اسلامی و مذهبی نیست و می‌گویم که این‌گونه موارد، کاملاً شخصی هستند. تفکرات معنوی و دینی، به امورات شخصی انسان‌ها مربوط است و کار حکومت، چیز دیگری است. در نهایت، من از همان ابتدا مخالف این انقلاب بودم.
  • … نویسنده‌های ما، زن را نمی‌شناسند به خاطر این‌که به تعداد بسیار کمی «زن آزاده» در کشورمان داریم؛ بنابراین نویسنده‌های ما تنها «زن آزاد» یا «زنان سنتی» در خانواده را می‌شناسند.
  • من اصولاً این داستان اصلاح‌طلبی را باور ندارم؛ اینها نمی‌خواهند چیزی را تغییر بدهند. جامعه زن‌های ما نباید فکر کنند که اگر یک ذره کاکل خودشان را بیرون بگذارند یا کمی آرایش کنند، به آزادی رسیده‌اند. آزادی زنان، «رسیدن به حقوق‌شان» است… زن‌های ما باید بدانند که آزادی یعنی این؛ یعنی «تصحیح قوانین» نه «کاکل بیرون گذاشتن».
    • ۱۹ ژوئیه ۲۰۱۵/ ۲۸ تیر ۱۳۹۴؛ مصاحبه با «زمانه»[۲]

منابع[ویرایش]

  1. امید، جمال. فرهنگ سینمای ایران. تهران: نگاه، ۱۳۷۷ش-۱۹۹۸م. ۸۱. شابک ‎۹۶۴۶۱۷۴۸۹۲. 
  2. «محبوبه بیات: از بازی در فیلم ده‌نمکی شرمنده‌ام؛ از همان اول “ضدانقلاب” بودم». تریبون زمانه، ۲۸ تیر ۱۳۹۴. 

پیوند به بیرون[ویرایش]

ویکی‌پدیا مقاله‌ای دربارهٔ