پرش به محتوا

مایکل اکس‌ورسی

از ویکی‌گفتاورد

مایکل اکس‌ورسی (به انگلیسی:Michael George Andrew Axworthy) (زادهٔ ۲۶ سپتامبر ۱۹۶۲) نویسنده، دانشگاهی بریتانیایی و رئیس بخش ایران اداره امور خارجه و کشورهای مشترک‌المنافع بین سال‌های ۱۹۹۸–۲۰۰۰ است.

گفتاوردها

[ویرایش]

شمشیر ایران

[ویرایش]
  • «اسلام تسنن در ایران قبل از صفویه در اکثریت بود. بدین‌دلیل صفویان، علمای شیعه را از لبنان و سایر مناطق عربی و مشهد و قم به ایران و اصفهان آوردند و اجرای مناسک مذهب تشیع در مساجد و مکتبخانه‌ها برای سراسر ایران، اجباری شد.»[۱]
  • «در این شکی نیست که سلطان حسین قبل از جلوس به تخت سلطنت شخصی پرهیزگار و معتدل بوده است؛ لذا بعد از جلوس به شرابخواری قهار تبدیل شد. ولع عیش و شرابخواری سلطان حسین صفوی در حرمسرا و مجالس حصوصی‌اش، سیری‌ناپذیر بود. با این اوصاف جالب اینجاست که سلطان حسین در سال ۱۷۰۶ میلادی با موکبی شصت هزار نفری از درباریان و زنان حرمسرا و نگهبانان عازم زیارت قم و مشهد گردید که هزینه این سفر یکساله، برای مردم و خزانه کمرشکن شد… دیده می‌شود که فساد و تظاهر اولین حکومت شیعی در سراسر ایران چه مضحکه و نمایش تصنعی‌ای از اسلام بوده است که حتی عثمانی‌ها، حکام ایران و مردم را به تمسخر می‌گرفتند.»
  • «الگوی نادر، تیمور لنگ خونخوار و غارتگر بود که قبلاً به دهلی برای غارتگری و قتل‌عام رفته بود. نادر در سال ۱۷۳۹ میلادی تمام کوشش خود برای جلوگیری از قتل‌عامی که قهرمانش، تیمور، ۳۴۰ سال قبلتر در دهلی مرتکب شده بود را بکار برد. لیکن جریان امور از دست او خارج شد. کشتار و تجاوز وحشیانه به مردم بی‌دفاع دهلی با فرمان شمشیر نادر صادر گردید و سپاه ایران فقط در نه ساعت، حدود سی هزار بی‌گناه و بی‌سلاح را کشت.»

منابع

[ویرایش]
ویکی‌پدیا مقاله‌ای دربارهٔ
  1. مایکل اکس ورسی، شمشیر ایران، ترجمهٔ حسن اسدی، انتشارات کتاب آمه، ۱۳۸۹.