پرش به محتوا

لرکا

از ویکی‌گفتاورد

لُرکا از شهرداری‌های کومارکای شرقی و در بخش خودمختار مورسیا، اسپانیا.

گفتاوردها[ویرایش]

  • «پایتخت ولایت تدمیر و شهر بزرگی است در اندلس. این شهر را شهر فواکه نامند زیرا که میوه در آنجا بسیار است. بخصوص انار و گلابی و به. عذری از قوت زمین آنجا نقل کند که وزن خوشه انگور به پانصد رطل بغدادی رسد و یک تخم گندم که کارند، صد تخم بردارند.»
  • «و در آنجا، رودخانه‌ای است مانند نیل مصر که طغیان نماید و پس از آن، آبش کم شود و مردم در آن مکان زراعت نمایند چنان‌که در نیل مصر، و غلات در آن ولایت فاسد نشود اگر چنانچه پنجاه سال ماند.»
  • «و ملخ در آن ولایت بسیار است. گویند که در کلیسایی از این شهر، صورت ملخی از طلا، برای دفع ملخ ساخته بودند. این طلسم طلا را می‌دزدند و می‌شکنند بعد از آن، همه ساله ملخ در آن ولایت ظاهر می‌شود.»
  • «همچنین ناخوشیی که او را «عله البقر» و «اللقیس» گویند در آن ولایت نبوده. وقتی از میان خاک، دو گاو ظاهر می‌شود که از مس ساخته‌اند: یکی پیش و یکی پس. آن گاوی که در پیش بوده به گاوی که عقب بوده سر برگردانیده نگاه می‌کرده. چون این گاوها را از جای خود حرکت دادند عله البقر و اللقیس در آن ولایت ظاهر شد.»

منابع[ویرایش]

  1. قزوینی، ابوعبدالله زکریا. آثار البلاد و اخبار العباد. ترجمهٔ میرزا جهانگیر قاجار. تهران: امیرکبیر، چاپ اول، ۱۳۷۳ ه. ش. ۷۵۰.