فیل نایت

از ویکی‌گفتاورد
با خودم فکر کردم، بله. اعتمادبه‌نفس. بالاتر از ارزش خالص، بالاتر از نقدینگی، این چیزی است که هر مرد‌ی به آن نیاز دارد. آرزو می‌کردم از این اکسیر در من بیش‌تر وجود داشت. آرزو می‌کردم می‌شد کمی از آن قرض گرفت؛ اما اعتمادبه‌نفس مثل پول نقد است. باید مقداری داشته باشی تا مقدار دیگری به آن اضافه کنی؛ و مردم از دادن آن به دیگران بیزارند.

فیل نایت (به انگلیسی: Phil Knight) مؤسس و رئیس برند پوشاک و لوازم ورزشی نایکی است.

گفتاوردها[ویرایش]

کفش باز (خاطرات بنیان‌گذار نایکی)[ویرایش]

  • «هر دونده‌ای این را می‌داند؛ کیلومترها میدوی و میدوی، بدون آن‌که واقعاً دلیلش را بدانی. به خودت می‌گویی به‌خاطر هدفی این کار را می‌کنی یا دنبال جمعیتی هستی؛ اما دلیل حقیقی دویدنِ تو آن است که جایگزین آن ـ یعنی ایستادن ـ تو را تا سرحد مرگ می‌ترساند. به‌این‌ترتیب، در آن صبح سال ۱۹۶۲ به خودم گفتم: بگذار همه بگویند که ایده‌ات ابلهانه است… تو ادامه بده. نایت. حتی به ایستادن فکر هم نکن تا این‌که به آن‌جا برسی و فکرت را زیاد مشغول این نکن که «آن‌جا» کجاست. هرچه پیش آمد فقط نایست. این پندی استثنایی، پیش‌گویانه و ضروری بود که به‌طور غیرمنتظره‌ای موفق شدم به خودم بدهم و از خودم بگیرم. نیم‌قرن بعد از آن روز، اکنون بر این باورم که این بهترین و یا شاید تنها پندی است که می‌توانیم و باید به خود و به دیگران بدهیم.»[۱]
  • «آسان‌ترین راه برای این‌که بفهمی در مورد کسی چه حسی داری، اینه که بگی خداحافظ و بری.»
  • «با خودم فکر کردم، بله. اعتمادبه‌نفس. بالاتر از ارزش خالص، بالاتر از نقدینگی، این چیزی است که هر مرد‌ی به آن نیاز دارد. آرزو می‌کردم از این اکسیر در من بیش‌تر وجود داشت. آرزو می‌کردم می‌شد کمی از آن قرض گرفت؛ اما اعتمادبه‌نفس مثل پول نقد است. باید مقداری داشته باشی تا مقدار دیگری به آن اضافه کنی؛ و مردم از دادن آن به دیگران بیزارند.»

منابع[ویرایش]

ویکی‌پدیا مقاله‌ای دربارهٔ
فیل نایت
دارد.
  1. فیل نایت، کفش باز (خاطرات بنیان‌گذار نایکی)، ترجمهٔ شورش بشیری، انتشارات میلکان، ۱۳۹۶.