فریدون ژورک

از ویکی‌گفتاورد

مهدی ژورَک مشهور به فریدون ژورک (۲۱ مه ۱۹۴۱) (۳۱ اردیبهشت ۱۳۲۰) کارگردان و فیلمساز ایرانی است. زادهٔ تهران، دیپلم‌گرفتهٔ دبیرستان؛ از ۱۹۶۶م/ ۱۳۴۵ش به عنوان مدیر فنی به سینما درآمد و نخستین فیلمش را در ۱۹۶۷م/ ۱۳۴۶ش کارگردانی نمود. همچنین به فیلمنامه‌نویسی، فیلمبرداری، تهیه‌کنندگی، تدوینگری و صداگذاری تا سال ۱۹۹۸م/ ۱۳۷۷ش مشغول بوده‌است. او همسر مرجان خواننده بوده‌است.[۱]

گفتاوردها[ویرایش]

  • سلام به آموزگاران پایداری و استقامت در رزمگاه لیبرتی و سلام به پرکشیدگانی که به عهد خود وفا کردند و تا آخرایستادند… از شما آموختیم: آزادگی، ایستادگی، مقاومت، سرفراز بودن وانسان بودن را. از شما آموزگاران رهایی‌بخش آموختیم ذلت‌ستیزی را. آخوندهای کوردل شب‌پرست که به قول علی شریعتی دکانداران دین هستند و نه روحانیون خداترس، سالیان درازی است که در پناه و تبانی با شاهان چکمه‌پوش و سرسپردگی به قدرتمداران جهانخوار عامل استعمار و استثمار و عقب‌ماندگی ملت آزادیخواه ایران شده‌اند. غافل از اینکه این مردم خاصه نسل گذرکرده از توفان‌های سی خرداد شصت و قتل‌عام مرداد شصت و هفت و هجده تیر و خرداد هشتاد و هشت، به یمن آموخته‌هایشان از شما آزادی‌ستان‌های مبارز اشرفی که جان بر کف درجنگ با تحجر و بنیادگرائی کمر به نابودی دیکتاتور ب هر شکلش بسته‌اید و تارسیدن به دمکراسی و آزادی دست بردار نیستید.
  • باید بگویم آخوند! توپ، تانک، مسلسل، حتی موشک دیگر اثر ندارد. از دست دادن بیست و سه تن از رشیدترین فرزندان ملت آزاده ایران، هر چند که بسیار دردناک و سنگین است ولی خواهی دید که همین جنایت ضرباتی خرد کننده بر پیکر زهر خورده ولی فقیه و رژیم جهنمی‌ات خواهد شد. موشک‌های تو نه تنها خللی در تصمیم به سرنگونی رژیم منحوست ایجاد نکرده بلکه حتی باعث بیداری کسانی شد که به جهت منافع دنیوی تعمداً خود را بخواب زده بودند. خون این عزیزان فریادی شد عالم گیر. گوش کن تا بشنوی… مقاومت ملت ایران تا سرنگونی محتوم تو از پای نخواهد نشست حتی اگر حامیت پوتین یا پناهت دامن اوباما باشد.
    • پیام به تاریخ ۲ دسامبر ۲۰۱۵ / ۱۱ آبان ۱۳۹۴[۲]

منابع[ویرایش]

  1. امید، جمال. فرهنگ سینمای ایران. تهران: نگاه، ۱۳۷۷ش-۱۹۹۸م. ۲۲۴. شابک ‎۹۶۴۶۱۷۴۸۹۲. 
  2. «پیام فریدون ژورک». همبستگی ملّی، ۱۱ آبان ۱۳۹۴. بایگانی‌شده از نسخهٔ اصلی در ۳۰ آوریل ۲۰۲۲. 

پیوند به بیرون[ویرایش]

ویکی‌پدیا مقاله‌ای دربارهٔ