پرش به محتوا

فریبرز لاچینی

از ویکی‌گفتاورد

فریبرز لاچینی (۲۵ اوت ۱۹۴۹) (۳ شهریور ۱۳۲۸) آهنگساز ایرانی-کانادایی است. زادهٔ تهران، دانش‌آموختهٔ رشتهٔ موسیقی از دانشگاه سوربن، پاریس؛ از سال ۱۹۷۵م/ ۱۳۵۴ش به آهنگسازی برای فیلم می‌پردازد. به نوازندگی پیانو نیز روی آورد.[۱]

گفتاوردها[ویرایش]

  • من ده سال است شهروند کانادا هستم. در بسیاری از کشورهای دنیا کار و زندگی کرده‌ام. در آمریکا و فرانسه کار کرده‌ام. احساس کردم در سرزمین خودم بهتر می‌توانم کار کنم. شما می‌گویید اینجا مشکلاتی وجود دارد، اما کجا مشکل نیست؟ مثل این می‌ماند که دندان شما درد می‌کند بروید خارج و آنجا گوش درد بگیرید. هر جایی مشکلات خودش را دارد. بستگی دارد چطور با مشکلات کنار بیایید… اما زندگی در همین ایران را ترجیح می‌دهم. در ۸۴ کشور دنیا برگزیده شدم. گاهی از من می‌پرسند در خاورمیانه چه می‌کنی؟ اما من از زندگی در ایران لذت می‌برم… نمی‌گویم بهشت است، اما کدام کشور بهشت است؟ هر جایی برای زندگی مشکلات بسیاری دارد… کجای کره زمین مشکل ندارد؟ اگر کسی نتواند مشکلش را در کشور خودش حل کند، هیچ جا نمی‌تواند. ایران هم مثل هر جای دنیا قوانین خودش را دارد. ما هم اگر برویم آمازون باید مثل آنها زندگی کنیم. قوانین هر کشوری برای خودش است. باید دید خواسته آدم چیست. بله، اگر بخواهیم یک دوره سالم مثلاً در ناسا ببینیم مهاجرت خیلی هم خوب است، اما فریفته زرق و برق خارج نشویم. آن طرف زرق و برقش بیشتر از واقعیت است. در ایران کجا فردی را دیده‌اید که از بین آشغال‌ها غذا می‌خورد؟ اما من این صحنه را در خارج از کشور به چشم خودم دیده‌ام.
  • متاسفم که در مملکت خودم کپی‌رایت رعایت نمی‌شود. قطعات ما را جوانک‌هایی کپی می‌کنند و می‌گذارند روی سایت‌ها برای دانلود مجانی. من عاجزانه خواهش می‌کنم این کار را نکنند.
  • به هر حال علفزار هم گل دارد و هم علف هرز. فناوری هم دو رو دارد، می‌توان علمش را یافت و از آن در جهت پیشرفت استفاده کرد.
  • من به تمام شاگردانم که می‌آیند می‌گویم اول موبایلتان را خاموش کنید.
    • ۱۵ نوامبر ۲۰۱۷/ ۲۴ فروردین ۱۳۹۶؛ مصاحبه با روزنامهٔ «جام جم»[۲]

منابع[ویرایش]

  1. امید، جمال. فرهنگ سینمای ایران. تهران: نگاه، ۱۳۷۷ش-۱۹۹۸م. ۳۹۱. شابک ‎۹۶۴۶۱۷۴۸۹۲. 
  2. «فریفته زرق و برق خارج نشویم». جام جم، ۲۴ فروردین ۱۳۹۶. بایگانی‌شده از نسخهٔ اصلی در 30 آوریل ۲۰۲۲. 

پیوند به بیرون[ویرایش]

ویکی‌پدیا مقاله‌ای دربارهٔ