عمامه‌پرانی

از ویکی‌گفتاورد

عمامه‌پرانی یکی از روش‌های اعتراض در اعتراضات سراسری ۱۴۰۱ ایران است که با هدف تحقیر نظام جمهوری اسلامی و روحانیون شیعه انجام می‌شود.

گفتاوردها[ویرایش]

  • جوان‌های‌ ما عمامه آن دسته ازآخوندهایی که به‌نام فقهای اسلام در جامعه مسلمین ایجاد مفسده می‌کنند را بردارند ...این‌ها را باید رسوا کرد، تا اگر آبرو دارند در بین مردم رسوا شوند، ساقط شوند. اگر این‌ها در اجتماع ساقط نشوند امام زمان را ساقط می‌کنند، اسلام را ساقط می‌کنند. باید جوان‌های ما عمامه این‌ها را بردارند. عمامه این آخوندهایی که به نام فقهای اسلام، به اسم علماء اسلام این‌طور مفسده در جامعه مسلمین ایجاد می‌کنند باید برداشته شود. من نمی‌دانم جوان‌های ما در ایران مرده‌اند؟ کجا هستند؟ ما که بودیم این‌طور نبود؟ چرا عمامه‌های این‌ها را برنمی‌دارند؟ من نمی‌گویم بکشند اینها قابل کشتن نیستند، لکن عمامه از سرشان بردارند. مردم موظف هستند، جوان‌های غیور ما در ایران موظف هستند که نگذارند این نوع آخوندها معمم در جوامع ظاهر شوند و با عمامه در بین مردم بیایند. لازم نیست آنها را خیلی کتک بزنند! لیکن عمامه‌هایشان را بردارند، نگذارند معمم ظاهر شوند. این لباس، شریف است نباید بر تن هر کسی باشد.»[۱][۲][۳][۴]
    • روح‌اله خمینی بنیانگذار نظام جمهوری اسلامی در دوران تبعید در نجف عراق، بهمن ۱۳۴۸ خورشیدی

منابع[ویرایش]

  1. «باید عمامه آخوندهای مفسد را از سرشان بردارید/ مگر جوانان ما مرده‌اند؟ + صوت». خبرگزاری فارس. ۲۰۱۸-۰۶-۰۳. بازبینی‌شده در ۲۰۲۲-۱۱-۰۳. 
  2. «دستور امام خمینی برای کشیدن عمامه از سر آخوندهای فاسد». اقتصادنیوز. بازبینی‌شده در ۲۰۲۲-۱۱-۰۳. 
  3. مسعود آذر. ««عمامه‌پرانی» از چه زمانی آغاز شد؟». بی‌بی‌سی فارسی. ۲۰۲۲-۱۱-۰۳. بازبینی‌شده در ۲۰۲۲-۱۱-۰۳. 
  4. «امام خمینی (س) - آخوندهای درباری را طرد کنید». مؤسسه تنظیم و نشر آثار حضرت امام خمینی (س). بازبینی‌شده در ۲۰۲۲-۱۱-۰۳.