عزت‌الله رمضانی‌فر

از ویکی‌گفتاورد

عزت‌الله رمضانی‌فر (۶ مارس ۱۹۴۵) (۱۵ اسفند ۱۳۲۳) بازیگر ایرانی است. زادهٔ تهران، دانش‌آموختهٔ رشتهٔ فیلمبرداری از دانشکدهٔ هنرهای دراماتیک؛ از ۱۹۶۶م/ ۱۳۴۵ش به تئاتر، از ۱۹۶۵م/ ۱۳۴۴ش به سینما و از ۱۹۶۹م/ ۱۳۴۸ش به تلویزیون درآمد.[۱]

گفتاوردها[ویرایش]

  • یک عده عادت دارند غر بزنند. سر کار هستند، غر می‌زنند. پول زیادی می‌گیرند، نمی‌دانند چه کارش کنند. یک عده متأسفانه تربیتشان غر زدن است و چقدر هم زشت است. ما اگر هم نداشته باشیم، می‌گوییم داریم خدا را شکر.
    • ۶ مارس ۲۰۱۵/ ۱۵ اسفند ۱۳۹۳، مصاحبه با «هنرآنلاین»[۲]
  • به نظر من بازیگر آدم خاصی است. چرا خاص است و هر کسی نمی‌تواند بازیگر بشود؟ به دلیل اینکه دارای آن روحیات و ذهنیات ویژه باید باشد… بازیگری بر پایهٔ سه اصل استوار است: استعداد، علاقه و پشتکار. من شخصاً خودم را همچون ورزشکاری می‌دانم که همیشه باید تمرین کنم تا بدنم افت نکند و از بازیگری دور نشوم. یا اینکه در مواقعی که بین کارهام فاصله افتاد، از فرصت استفاده کنم و به تماشای نمایش بروم یا نمایشنامه بخونم و از فضای هنر دور نباشم.
    • ۱۴ اکتبر ۲۰۱۷/ ۲۲ مهر ۱۳۹۶، مصاحبه با «ایران تئاتر»[۳]

منابع[ویرایش]

  1. امید، جمال. فرهنگ سینمای ایران. تهران: نگاه، ۱۳۷۷ش-۱۹۹۸م. ۲۰۳. شابک ‎۹۶۴۶۱۷۴۸۹۲. 
  2. «حال بهار به حال جیب بستگی دارد / عزت‌الله رمضانی‌فر در گفت‌وگو با هنرآنلاین». هنرآنلاین، ۱۵ اسفند ۱۳۹۳. بایگانی‌شده از نسخهٔ اصلی در ۲۶ آوریل ۲۰۲۲. 
  3. «فقط از روی دست خودم فیلم می‌سازم». ایران تئاتر، ۲۲ مهر ۱۳۹۶. بایگانی‌شده از نسخهٔ اصلی در ۲۶ آوریل ۲۰۲۲. 

پیوند به بیرون[ویرایش]

ویکی‌پدیا مقاله‌ای دربارهٔ