عباس گنجوی

از ویکی‌گفتاورد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

عباس گنجوی (۶ فوریه ۱۹۴۲) (۱۷ بهمن ۱۳۲۰) تدوین‌گر سینمایی ایرانی است. زادهٔ تهران، دیپلم‌گرفتهٔ دبیرستان، از ۱۹۶۶م/ ۱۳۴۵ش به سینما و از ۱۹۷۵م/ ۱۳۵۴ش به تلویزیون درآمد و فیلم‌های بسیاری را تدوین نمود و جوایزی برد.[۱]

Abbas Ganjavi 20070620 03.jpg

گفتاوردها[ویرایش]

 • من کم‌کم وارد بخشی از سینما شدم، تویی سینما پناه آوردم و یک خلوتی برای خودم پیدا کردم و این خلوت یک اتاق نیمه تاریک با پنجرهٔ نیمه روشن بود. من در این پنجره نیمه‌روشن خیلی می‌توانم حرف بزنم، همهٔ حرف‌هایم را با آن‌ها می‌زنم.
  • ۲۰ ژوئن ۲۰۰۷/ ۳۰ خرداد ۱۳۸۶؛ در مراسم بزرگداشتن، فرهنگسرای ارسباران، تهران[۲]
 • سخت‌ترین کارگردانی که با او کار کردم خودم هستم زیرا که خودم بیشتر از هرکسی به خودم سخت می‌گیرم، چرایی آن را نمی‌دانم اما دلم می‌خواهد از کاری که انجام می‌دهم راضی باشم. با وجود آنکه هنوز هم رضایت کامل را ندارم.
 • هیچ وقت نتوانستم با فناوری دیجیتال کنار بیایم، البته با بسیاری از فناوری‌های جدید مانند صدای دالبی نیز نمی‌توانم کنار بیایم. به نظرم هیچ چیز زندگی اینقدر شسته رفته نیست و دلم می‌خواهد صدایی که گوش می‌کنم ویژگی‌های فضا را نیز با خود داشته باشد ولی امروزه اینطور نیست.
 • من حتی دوربین معمولی دیجیتال نیز دوست ندارم، همه چیز باید در اختیار خودم باشد و خودم تصمیم بگیرم چه کار کنم. نه، فکر نمی‌کنم هیچ وقت با دیجیتال کنار بیایم.
 • … به ما نگویند چه بسازیم، بگذارند خودمان بسازیم. آن وقت می‌بینیم که چه سینمای خوبی می‌توانیم داشته باشیم.
  • ۲۷ ژانویه ۲۰۱۹/ ۴ بهمن ۱۳۹۷؛ مصاحبه با ستاد خبری جشنواره فیلم فجر[۳]

منابع[ویرایش]

 1. امید، جمال. فرهنگ سینمای ایران. تهران: نگاه، ۱۳۷۷ش-۱۹۹۸م. ۳۷۸. شابک ‎۹۶۴۶۱۷۴۸۹۲. 
 2. ««رخ به رخ شدن عباس گنجوی با نگاتیوهای سینما» روایت تقوایی، طوسی، فرمان آرا و احمدرضا درویش از تدوین‌گر سینمای ایران». ایسنا، ۱ تیر ۱۳۸۶. بایگانی‌شده از نسخهٔ اصلی در ۴ ژوئن ۲۰۲۲. 
 3. «عباس گنجوی تدوینگر باسابقه سینما/ سخت‌ترین کارگردان کارهایم خودم بوده‌ام». جشنواره فیلم فجر، ۴ بهمن ۱۳۹۷. بایگانی‌شده از نسخهٔ اصلی در ۴ ژوئن ۲۰۲۲. 

پیوند به بیرون[ویرایش]

Wikipedia-logo-fa.png
ویکی‌پدیا مقاله‌ای دربارهٔ