عباس حری

از ویکی‌گفتاورد

عبّاس حُرّی (۶ مارس ۱۹۳۷، مشهد – ۲۷ آوریل ۲۰۱۳، تهران) دانشمند علوم کتابداری و اطلاع‌رسانی، دانشنامه‌نویس، روزنامه‌نگار و استاد دانشگاه ایرانی با پیشینهٔ آموزگاری، ترجمه و ویراستاری بود.

گفتاوردها[ویرایش]

  • «علم تابع ذهن انسانهاست. علم در فضا و خلاء به وجود نمی‌آید و تا زمانی که در ذهن صاحب علم است فقط برای او قابل شناسایی است. بسیاری از اهالی علم معتقدند که این علم بخشی از علم است و هنوز به عینیت نرسیده است.»
  • «علم برای اینکه به عینیت برسد باید از ذهن صاحب آن خارج شود و با نهادها و شناسه‌هایی برای دیگران قابل درک باشد چون تا زمانی که یک اندیشه توسط آحاد جامعه ارزیابی نشود و محک نخورد عینیت نخواهد یافت.»
  • «اولین گام در ترویج علم این است که اندیشه خود را به نگارش درآوریم؛ بنابراین می‌توان گفت ترویج استمرار اندیشه‏، نقطه آغازی است برای ترویج علم.»
  • «سه ویژگی برای ترویج علم وجود دارد که عبارتند از اشتمال، جهانشمولی و گشودگی.
در ویژگی اول تمام آحاد جوامع مختلف که برای اندیشه‌ها و نظرات خود سرمایه‌گذاری کرده‌اند این حق را دارند که از یافته‌های این اندیشه‌ها استفاده کنند چرا که علم از درون جامعه شکل گرفته است.
جهانشمولی یعنی یک اندیشه در هر زمان و مکانی صادق باشد.
همچنین گشودگی به این معناست که علم باید در دسترس همه باشد. همگانی کردن علم، جزئی از گفتمان علمی است و همه باید بتوانند از علم استفاده کنند و اندیشه‌ها باید در دسترس همگان باشند.»
  • «باید نسل جوان را از طریق برنامه‌ریزی‌های منسجم در امر ترویج علم، به تولیدکنندگان آینده علم تبدیل کرد چراکه رابطه ترویج علم و تولید علم، خطی نیست بلکه یک چرخه را طی می‌کند. اهمیت دیگر ترویج علم، ایجاد وحدت میان علوم مختلف است.»
    • ۲۲ مه ۲۰۱۰/ ۴ خرداد ۱۳۸۹ [۱]

منابع[ویرایش]