عباس امیرانتظام

از ویکی‌گفتاورد

عباس امیرانتظام (زادهٔ ۲۷ مرداد ۱۳۱۱ در تهران - درگذشتهٔ ۲۱ تیر ۱۳۹۷)، سیاستمدار ایرانی، معاون نخست‌وزیر و نیز سخنگوی دولت مهدی بازرگان، عضو جبهه ملی ایران بود. امیرانتظام نخستین و قدیمی‌ترین زندانی سیاسی پس از انقلاب ایران به‌شمار می‌رفت که از تاریخ ۲۸ آذر ماه ۱۳۵۸ تا ۱۳۷۵ خورشیدی در حبس به سر برد.

گفتاوردها[ویرایش]

  • «مسخره‌ترین اتهامات و ننگین‌ترین اتهاماتی که می‌شود در تاریخ بشریت به شخصی زد، همین اتهاماتی است که به من زده‌اند. از جمله یک اتهام این بود که سولیوان برای من نوشته‌اند Dear، و آقای محمدی گیلانی رئیس دادگاه این چنین تعبیر کردند که حتماً من سابقهٔ آشنایی و دوستی قدیمی با آقای سولیوان داشته‌ام. هر چه به ایشان توضیح دادم که آقا! این الفبای دیپلماسی در جهان است و هرگاه دو نفر دیپلمات برای هم نامه می‌نویسند همیشه از لغت Dear استفاده می‌کنند، این برای آقایان قابل درک و فهم نبود»
    • منبع: گفتگوی صریح با عباس امیرانتظام، روزنامهٔ جامعه، ۱۳۷۷.[۱]

دربارهٔ او[ویرایش]

  • «در رابطه با لیبرال‌ها من فقط خاطره آن شبی را نقل می‌کنم که اسناد لانه جاسوسی در رابطه با امیرانتظام افشا شد. واقعاً احساس می‌کردم کوه سنگینی از روی دوش من برداشته شد… افشا شدن این چهره به نظر من مقدمه ویرانی عظیمی بود… من هیچ‌وقت خوشحالی آن شب را فراموش نمی‌کنم… سنجاقی که امیرانتظام روی کراوات خود می‌زد، همیشه مانند سوزنی در چشمان من فرومی‌رفت…»

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]

ویکی‌پدیا مقاله‌ای دربارهٔ