طاهره باقرزاده

از ویکی‌گفتاورد

طاهره باقرزاده (۱۳۳۵ مشهد) از اعضای سازمان مجاهدین خلق ایران. باقرزاده از سال ۱۳۵۰ به دنبال عضویت برادرانش، تمایل به فعالیت در سازمان پیدا کرد. به دنبال لو رفتن خانه تیمی و همچنین تغییر ایدئولوژی سازمان و سیاست تصفیه درون گروهی در سال ۱۳۵۴، راهی انگلستان می‌شود.

وی تلاش‌هایی برای پیوستن به سازمان الفتح در انگلستان داشت. از دیگر فعالیت‌های باقرزاده در انگلستان انتشار نشریه «داد» با همکاری حسین طاهرزاده برادرش و در حمایت از زندانیان سیاسی بود. همچنین او مدتی با نشریه «ایرانشهر» به سردبیری احمد شاملو همکاری داشت.

در سال ۵۸ به ایران آمد و در ستاد مرکزی سازمان در قسمت حروف چینی و انتشارات مشغول به کار شد.

قدرت و دیگر هیچ[ویرایش]

کتاب «قدرت و دیگر هیچ» شرح فعالیت‌های بیست ساله وی در سازمان مجاهدین خلق ایران است.

  • در حقیقت رفتارهای سازمان ریشه در ضعف و ناتوانی اعتقادی و ایدئولوژیکی او (سازمان) دارد. ص۱۹۲
  • ما بارها با طرح آیه «فبشر عبادالذین یستمعون القول فیتبعون احسنه» آزادی کامل مطبوعات، احزاب و اجتماعات سیاسی را با هر عقیده و مرام طالب می‌شدیم و محدود کردن عقاید و نظرات مختلف را محکوم می‌کردیم. اما از نیروها مصرا می‌خواستیم از مطالعه کتب استاد مطهری و یا روزنامه جمهوری و یا مثلا روزنامه کار اکثریت و یا روزنامه امت و غیره اجتناب کنند. و بعد هم هر مطلبی که علیه ما از ناحیه هر جناح یا جریانی گفته یا نوشته می‌شد را تحریم می‌کردیم... در حقیقت آزادی نیروهای سازمان در چارچوب افکار سازمان خلاصه می‌شد. ص ۸۷

پیوند به بیرون[ویرایش]

ویکی‌پدیا مقاله‌ای دربارهٔ