پرش به محتوا

شکوه نوابی‌نژاد

از ویکی‌گفتاورد

شکوه نوابی‌نژاد (۱۹۴۶) روانشناس، دانشگاهی و مؤلف ایرانی است.

گفتاوردها[ویرایش]

  • «پایه‌های اساسی شخصیت هر فرد دست خانواده است. از این بستر است که افراد سالم وارد جامعه می‌شوند. متأسفانه بسیاری از خانواده‌های ما به دلیل بی‌توجهی، کم توجهی و کم اطلاعی این فضا را درست مدیریت نمی‌کنند»
  • «وقتی انسان احساس عزت نفس کرد دیگر تمایلی برای انجام کارهای سطح پایین ندارد. این وجه مشترک تمام افراد منحرف و مجرم است که اعتماد به نفس و مخصوصاً عزت نفس پایینی دارند.»
  • «من بسیار بر روی نقش خانواده تأکید دارم. خانواده می‌تواند فرزندانش را با تقویت مقوله عزت نفس در برابر مسائل اجتماع واکسینه کند. وقتی عزت نفس وجود داشته باشد اساساً فلسفه زندگی افراد تغییر می‌کند و وقتی نداشته باشد برای هر حرکت کوچکی باید درگیر شد و در نهایت احساس حقارت کند.»
  • «همیشه به مراجعه کننده می‌گویم اول از خانواده‌ات بگو. در خانواده چه جایگاهی داشتی؟ رابطه شما پدر یا مادرت چگونه بوده است؟ رابطه مادر و پدر با یکدیگر چگونه بود؟... تمام دنیا هم بر این اعتقاد است هیچ چیز جای خانواده را نمی‌گیرد. بسیاری از کشورهای غربی به تحکیم جایگاه خانواده روی آورده‌اند اما ما امروز داریم با عدم رعایت اخلاق وارزش‌های دینی و تربیتی خود تیشه به ریشه خانواده‌ها می‌زنیم که همیشه نقطه افتخار ما در دنیا بوده است.»
  • [عزت نفس را تعریف می‌کنید؟] «احساس ارزشمندی یعنی خودم برای خود هویت ارزشمند قائل باشم چون وقتی برای خود هویت ارزشمند قائل باشید حاضر نیستید هر کاری را انجام دهید، هر گونه حرف بزنید و اظهارنظر کنید. چون برای خود ارزش و احترام قائل هستید. عزت نفس، بسیار در شخصیت و زندگی افراد نقش دارد.»[۱]

منابع[ویرایش]