آستارا

از ویکی‌گفتاورد
(تغییرمسیر از شهرستان آستارا)
پرش به ناوبری پرش به جستجو

آستارا مرکز شهرستان آستارا در استان گیلان، ایران است. آستارا در مرکز منطقهٔ تالش، از قطب‌های اقتصادی، گردشگری و بین‌المللی منطقه و کشور است و در ساحل غربی دریای خزر در شمال‌غرب ایران جای گرفته و با جمهوری آذربایجان هم‌مرز است.
شهرستان آستارا از شهرستان‌های استان گیلان، با چهار دهستان و دو شهر و جمعیتی ۸۶٬۷۵۷ نفری است.

Ghanbarmahalle, Astara.jpg

درباره[ویرایش]

  • «شهر کوچک آستارا مرکز بخش آستارا در ۷۲ کیلومتری شمال خاوری [شرقی] اردبیل در کنار ساحل دریای خزر واقع و شهر زیبایی می‌باشد و دارای یک خیابان اصلی شمال-جنوبی است.
    چون شهر آستارا از طرفی به دریا و به جنگل محدود است، دارای هوای گرم و رطوبی و ملاریائی می‌باشد… ارتفاع:هم‌سطح دریای خزر، ۲۸ متر کمتر از دریای آزاد. اختلاف ساعت با طهران ۱۱ دقیقه و ۱۲ ثانیه یعنی ساعت ۱۲ ظهر آستارا، ساعت ۱۲ و ۱۰ دقیقه و ۱۲ ثانیهٔ طهران است.
    جمعیت شهر آستارا ۸۱۹۰، شیعه و زبان ساکنین ترکی و فارسی طالشی. آب شهر: از رودخانه و چشمه و چاه تأمین می‌شود. محصول آن غلات برنج و صیفی‌کاری و میوه. شغل مردان:عده‌ای زارع و بقیه کسبه و دارای ۵۰۰ باب دکان. شعبات اداری کشوری، مرزبانی، فرهنگ، گمرک، بانک ملی، مؤسسهٔ شیر و خورشید، جنگلبانی، دامپزشکی، مؤسسهٔ شیلات دارای کارخانهٔ برق به قوهٔ ۲۵۰ ولت می‌باشد. صادرات:برنج، ذرت، صیفی‌کار، میوه‌جات و ذغال ماهی. واردات: غلات و چای، قند و امتعهٔ بازرگانی.»
    • از «فرهنگ جغرافیایی ایران» چاپ ۱۹۵۱م/ ۱۳۳۰ش[۱]

منابع[ویرایش]

  1. «آستارا». در فرهنگ جغرافیایی ایران. ج. چهارم، استان‌های 3 و 4. انتشارات دایرهٔ جغرافیایی ستاد ارتش, مهر 1328. ص 19.