پرش به محتوا

آستارا

از ویکی‌گفتاورد

آستارا مرکز شهرستان آستارا در استان گیلان، ایران است. آستارا در مرکز منطقهٔ تالش، از قطب‌های اقتصادی، گردشگری و بین‌المللی منطقه و کشور است و در ساحل غربی دریای خزر در شمال‌غرب ایران جای گرفته و با جمهوری آذربایجان هم‌مرز است.
شهرستان آستارا از شهرستان‌های استان گیلان، با چهار دهستان و دو شهر و جمعیتی ۸۶٬۷۵۷ نفری است.

درباره[ویرایش]

  • «شهر کوچک آستارا مرکز بخش آستارا در ۷۲ کیلومتری شمال خاوری [شرقی] اردبیل در کنار ساحل دریای خزر واقع و شهر زیبایی می‌باشد و دارای یک خیابان اصلی شمال-جنوبی است.
    چون شهر آستارا از طرفی به دریا و به جنگل محدود است، دارای هوای گرم و رطوبی و ملاریائی می‌باشد… ارتفاع:هم‌سطح دریای خزر، ۲۸ متر کمتر از دریای آزاد. اختلاف ساعت با طهران ۱۱ دقیقه و ۱۲ ثانیه یعنی ساعت ۱۲ ظهر آستارا، ساعت ۱۲ و ۱۰ دقیقه و ۱۲ ثانیهٔ طهران است.
    جمعیت شهر آستارا ۸۱۹۰، شیعه و زبان ساکنین ترکی و فارسی طالشی. آب شهر: از رودخانه و چشمه و چاه تأمین می‌شود. محصول آن غلات برنج و صیفی‌کاری و میوه. شغل مردان:عده‌ای زارع و بقیه کسبه و دارای ۵۰۰ باب دکان. شعبات اداری کشوری، مرزبانی، فرهنگ، گمرک، بانک ملی، مؤسسهٔ شیر و خورشید، جنگلبانی، دامپزشکی، مؤسسهٔ شیلات دارای کارخانهٔ برق به قوهٔ ۲۵۰ ولت می‌باشد. صادرات:برنج، ذرت، صیفی‌کار، میوه‌جات و ذغال ماهی. واردات: غلات و چای، قند و امتعهٔ بازرگانی.»
    • از «فرهنگ جغرافیایی ایران» چاپ ۱۹۵۱م/ ۱۳۳۰ش[۱]

منابع[ویرایش]

  1. «آستارا». در فرهنگ جغرافیایی ایران. ج. چهارم، استان‌های 3 و 4. انتشارات دایرهٔ جغرافیایی ستاد ارتش, مهر 1328. ص 19.