پرش به محتوا

شارلی ابدو

از ویکی‌گفتاورد

شارلی ابدو (به فرانسوی: Charlie Hebdo) به معنای «هفته‌نامه شارلی»، مجلهٔ فکاهی چپ‌گرای فرانسوی است که چهارشنبه‌ها منتشر می‌شود. درونمایه این مجله لحنی انتقادی دارد و خط مشی اعلام شده آن ضد نژادپرستی و ضد مذهبی است. نگارشهای این مجله شامل نقد و تمسخر کاتولیک فرانسه، یهودیت در فرانسه، اسلام در فرانسه، سیاست و حتی فرهنگ عامه فرانسه می‌شود.

درباره[ویرایش]

  • «هدف از انتشار این کاریکاتورها دفاع از اصل آزادی بیان بود، نه انتقاد از اسلام. ما و همتایان مان در این کار به هدف رسیده‌ایم، همه در جهان حق مسلم ما برای رسم و انتشار تصاویر کاریکاتوری را به رسمیت شناخته‌اند»
  • «۶/۱ میلیارد مسلمان در جهان زندگی می‌کنند؛ و شما هر زمان که از تروریسم اسلامی صحبت می‌کنید همه آنها را تروریست می‌نامید. این یک جنایت زبانی است. چرا در این موارد از تروریست‌های مسیحی نمی‌گویید؟ و یا آن تروریست‌های یهودی مانند فردی که اسحاق رابین را کشت؟ آیا می‌توان به دلیل عمل این فرد حضرت موسی [ع] را مسوول دانست؟»
  • «می‌خواهم به شما بگویم که پیامبر هرگز از روی انتقام یا به دلیل توهین، کسی را نکشت. هنگام فتح مکه حتی پیامبر قاتل عموی خود حمزه را نیز بخشید. من عقیده دارم کسی که به پیامبر عشق می‌ورزد هرگز برای دفاع از او مرتکب قتل نمی‌شود. پیامبر نیازی به انتقام ندارد.»
  • «چرا رسانه‌ها بی وقفه از تروریسم اسلامی می‌نویسند؟ این کاملاً یک رفتار دوگانه است. آنچه در پاریس اتفاق افتاد یک تروریسم اسلامی نبود. من از رسانه‌های اروپا تقاضا دارم که بابت استفاده از عبارت «تروریسم اسلامی» عذرخواهی کنند.»
  • «اگر ما به عنوان مسلمان می‌خواهیم عشق خود را به پیامبر بیان کنیم باید از صمیم قلب این کار را انجام دهیم. طبیعتاً آن کاریکاتورها به هیچ عنوان عمل درستی نیست. این کاریکاتورها قلب مسلمانان را جریحه دار می‌کند و بسیار ناخوشایند است. اگر هدف شارلی ابدو جریحه دار کردن دل مسلمانان بوده پس در این کار موفق شده‌اند. اما اگر منظور نوعی انتقاد اجتماعی بوده، مسئله باید به صورت دیگری رسیدگی شود؛ اما من عقیده دارم کسی که سلاح می‌کشد پیامبر را دوست ندارد.»

منابع[ویرایش]