پرش به محتوا

سومالی

از ویکی‌گفتاورد

سومالی با نام رسمی جمهوری فدرال سومالی، کشوری در شاخ آفریقاست.

درباره[ویرایش]

  • «پرچم: پرچمی که اکنون در سومالی مورد استفاده است قبلاً پرچم رسمی منطقهٔ جنوبی سومالی بود که بعد از اتحاد سومالی انگلیس با خاک اصلی سومالی، پرچم رسمی کشور سومالی شد. رنگ این پرچم عمداً همانند پرچم سازمان ملل متحد انتخاب شده و آبی یک‌دست است. در وسط این پرچم به نشانهٔ اتحاد دو سومالی قبلی، ستارهٔ سفیدی نقش بسته‌است.»
    • رسول خیراندیش در اثرش چاپ ۱۳۷۰/ ۱۹۹۱م[۱]
  • «چون کوچ نشین بودیم، دائم سفر می‌کردیم و هیچ‌گاه در یک محل بیش از سه یا چهار هفته نمی‌ماندیم. نیاز به مراقبت از حیوانات انگیزه ای بود برای این جا به جایی دائمی. ما برای زنده نگه داشتن حیوانات مان در جست و جوی غذا و آب بودیم و در آب و هوای خشک سومالی این ضروریات آسان به دست نمی‌آمد.»
  • «وقتی در سومالی بزرگ می‌شدم، همهٔ چیزهای سادهٔ زندگی برای ما ارزش داشت. به خاطر باران جشن می‌گرفتیم، چون نشانهٔ این بود که آب داشتیم. چه کسی در نیویورک نگران آب است؟ شیر آب باز است و تو دنبال کار دیگری می‌روی. هر وقت که به آب نیاز داری فقط کافی است شیر آب را باز کنی، آب می‌آید. موضوع این است که وقتی چیزی را نداری، قدر آن را می دانی. ما چون چیزی نداشتیم، قدر همه چیز را می‌دانستیم.»

منابع[ویرایش]

  1. خیراندیش، رسول و سیاوش شایان. ریشه‌یابی نام و پرچم کشورها. انتشارات کویر، تابستان ۱۳۷۰. ص۱۳۱. 
  2. نقل از واریس دیری و کاتلین میلر، گل صحرا: سفر شگفت‌انگیز دختری کوچ نشین، ترجمهٔ شهلا فیلسوفی و خورشید نجفی، نشر چشمه، ۱۳۸۹.
  3. نقل از واریس دیری و کاتلین میلر، گل صحرا: سفر شگفت‌انگیز دختری کوچ نشین، ترجمهٔ شهلا فیلسوفی و خورشید نجفی، نشر چشمه، ۱۳۸۹.