پرش به محتوا

سعود فیصل

از ویکی‌گفتاورد

سعود الفیصل (۱۹۴۰–۲۰۱۵) دیپلمات و سیاسمتدار عربستانی، دومین فرزند فیصل بن عبدالعزیز، وزیر امور خارجه عربستان از ۱۹۷۵ تا ۲۰۱۵.

دربارهٔ او[ویرایش]

  • «دیدگاه «سعود الفیصل» دربارهٔ ایالات متحده ریشه در آموزش و سپری‌شدن دوران تحصیلات دانشگاهی او در آمریکا و سال‌هایی داشت که با رهبران آمریکایی کار می‌کرد. زمانی که ما با یکدیگر اختلاف‌نظر داشتیم، او هرگز در بیان دیدگاه‌های ریاض تردیدی به خود راه نمی‌داد. بااین‌حال، هیچ‌گاه تردیدی در این اصل اساسی به خود راه نمی‌داد که نیاز به حفظ روابط خوب میان واشنگتن-ریاض، امری ضروری است.»
  • «سعود الفیصل نیز همواره از زبان پادشاه آن کشور سخن می‌گفت و هرگز سعی نمی‌کرد افکار و مقام خود را از نظام سلطنتی و شخص پادشاه متمایز کند و برای خود جایگاه ویژه‌ای قائل شود. در نتیجه ارزش اظهارات او برای مخاطبان و شنوندگان این بود که دیدگاه بیان‌شده از سوی سعود الفیصل بازتاب دقیقی از نظرات رهبری پادشاهی عربستان سعودی است.»
  • «او در حوزه روابط بین‌الملل معتقد به واقع‌گرایی (رئالیسم) بود و دربارهٔ توانایی‌های عربستان سعودی و ایفای نقش در منازعه شرق-غرب مایل به مبالغه‌گویی و قائل‌شدن به نقشی فراتر از توان برای کشورش نبود. او مجری سیاست‌های عربستان سعودی در اتخاذ مواضعی سرسختانه علیه کمونیسم بود و در این راستا، در دوران تصدی‌اش هیچ گونه روابط دیپلماتیکی میان عربستان سعودی و روسیه وجود نداشت. زمانی که اتحاد جماهیر شوروی از هم فروپاشید، او مسیر برقراری روابط میان عربستان سعودی و روسیه را هموار کرد.»

منابع[ویرایش]