رینا امیری

از ویکی‌گفتاورد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

رینا امیری کارشناس سیاسی، دیپلمات و روزنامه‌نگار افغان-آمریکایی و متخصص میانجیگری است. در افغانستان به دنیا آمد و خانواده‌اش در سن چهار سالگی به عنوان پناهنده سیاسی از افغانستان به کالیفرنیا گریختند. او در وزارت امور خارجهٔ ایالات متحده در زمان رئیس‌جمهور باراک اوباما خدمت می‌کرد. امیری دو دهه را صرف مشاوره به دولت‌ها و سازمان ملل در مورد مسائل افغانستان کرده‌است. در ۲۹ دسامبر ۲۰۲۱ به عنوان نماینده ویژه ایالات متحده در امور زنان و حقوق بشر در افغانستان منصوب شد.

Rina Amiri.webp

گفتاوردها[ویرایش]

  • زنان در افغانستان خواهان همان حقوق بشری هستند که برای زنان در سراسر جهان اسلام است و وقتی نوبت به حکومت می‌رسد، واضح است که کشورهای جهان اسلام سیستم حکومت‌داری را به‌گونه‌ای توسعه داده‌اند که به نوعی حکومت را با شریعت آشتی می‌دهد – این دو ناسازگار نیستند.
  • مشروعیت هر حکومتی در افغانستان در درجه اول از خود افغان‌ها و توسط مردم کسب خواهد شد.
  • من می‌خواهم زنان افغانستان بدانند که از حمایت و احترام جهانی برخوردارند. آن‌ها به‌عنوان قربانی دیده نمی‌شوند، بلکه نیروهایی سراسر شجاعت و تحسین هستند. دوره‌های دیگری در تاریخ افغانستان بوده‌است که زنان با شکست مواجه شده‌اند، اما آن‌ها همیشه مقاومت و استحکام لازم برای مبارزه و پس‌گیری حقوق خود را نشان داده‌اند. اما ما می‌دانیم که آن‌ها برای رسیدن به آن نیاز به حمایت جامعه بین‌المللی دارند. راه رسیدن به یک افغانستان موفق، صلح‌آمیز و دوام‌دار، بدون مشارکت زنان هموار نمی‌شود. بسیاری در ایالات متحده، اروپا و در داخل جهان اسلام این را درک می‌کنند. من می‌خواهم به زنان افغانستان تأکید کنم که آن‌ها تنها نیستند – جهان در کنار آن‌ها ایستاده‌است.
    • ۸ مارس ۲۰۲۲/ ۱۷ حوت (اسفند) ۱۴۰۰؛ مصاحبه با «۸ صبح»[۱]

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]

Wikipedia-logo-fa.png
ویکی‌پدیا مقاله‌ای دربارهٔ