پرش به محتوا

روش بولون

از ویکی‌گفتاورد

روش بولون (به انگلیسی: Roch Boulvin زاده ۱۹۱۲ بلژیک، درگذشته ۱۹۶۹ مشهد)، پژوهشگر، جراح و رئیس بخش جراحی بیمارستان شاهرضا به مدت ۱۵ سال. بولون، پایه‌گذار جراحی نوین در مشهد است و درسال‌های پایانی عمر توسط آیت‌الله فقیه سبزواری به دین اسلام گروید.

گفتاوردها[ویرایش]

 • «مرا مانند مسلمان فقیر دفن و از انجام تشریفات زاید خودداری کنید..»
 • «چرا به کسی که از راه می‌رسد و یک کلاه شاپو سرش هست و یک کراوات دارد، خیلی احترام می‌گذارید؟»[۱]
 • «انسان در لحظه به هوش‌آمدن، خود واقعی‌اش را نشان می‌دهد و وقتی دیدم که ایشان (آیة الله میلانی) تمام وجودش غرق خداست، آن را با بعد از جراحیِ پاپ قیاس کردم که هنگامِ به هوش آمدن مشغول زمزمه‌کردن ترانه بود. آن لحظه دریافتم که اسلام، حقیقت واقعی است.»[۲]

دربارهٔ او[ویرایش]

 • «با برگشت فریدون شاملو به مشهد، دکتر بول ون که آن زمان رئیس بخش جراحی بیمارستان شاه رضا (امام‌رضا (ع)) بود به او پیشنهاد کار در بیمارستان را می‌دهد، البته خودش هم به محض برگشت برای کار به همین مریض‌خانه معرفی شده‌بود.»
  • شوشتری دبیر شهرآرا محله[۳]
 • «دکتر بول‌ون در بیمارستان همه‌کاره بود و روی حرفش حساب باز می‌کردند. اصلاً خیلی‌ها شاگرد همین دکتر بودند تا طب یاد بگیرند. من هم به عنوان متخصص اورولوژی شروع به کار با بول ون کردم. در ابتدا کارم در بیمارستان دوختن روده‌های بیماران مبتلا به حصبه بود. همان زمان سمت دانشیار جراحی اورولوژی پیشنهاد شد و تدریس این رشته را برای اولین بار در مشهد آغاز کردم. از همان زمان هم در ایران ماندم. البته مدت کوتاهی بعد از انقلاب به پاریس رفتم و با نامه ای که مسئولان کشور برای برگشتم نوشتند، دوباره به ایران آمدم.»
  • فریدون شاملو[۴]
 • «پروفسور روش بولون متولد ۱۹۱۲م. پس از تحصیلات متوسطه در بلژیک در سال ۱۹۳۶جهت تحصیل در رشته پزشکی در دانشگاه بروکسل پذیرفته شد، پدرش مهندس و شاغل در امورکنسولگری بلژیک در این شهر بود وی در سال ۱۹۴۰ دستیار افتخاری پروفسور دوهارون شد. وپس از تکمیل تحصیلات پزشکی که با راهنمایی اساتیدی چون پروفسور دانی، پروفسور کورین، پروفسور مارتن و لون با ئر ادامه داد. در سال ۱۹۵۵ بنا بر دعوت وزارت در بار ایران بخصوص مساعی دکتر حسین اسدی به ایران و مشهد آمد وبا توجه به قراداد آستان قدس رضوی با ایشان از مرداد ماه۱۳۳۴با مبلغ ۱۰۰۰دلار به مدت ۳سال در بیمارستان امام رضا به عنون رئیس بخش جراحی مشغول خدمت شد که این قراداد بعدها تمدید شد بطوری که ۱۵سال ریاست بخش جراحی بیمارستان امام رضا برعهده داشت.»
  • غلامرضا آذری خاکستر، تجربیاتی از طرح تاریخ شفاهی پزشکی مشهد [۵][۶]
 • «پروفسور بول ون که مردی انسان دوست و متعهد در کارش بود قریب به ۱۵ سال صادقانه در بیمارستا ن شاهرضا بعنوان رئیس بخش جراحی بود، ازخصوصیات اخلاقی بولون کمک به بیماران نیازمند بود. روش بولون اواخرعمرش را با تشرف به دین مبین اسلام که توسط آیت‌الله فقیه سبزواری، مسلمان شده گذراند وبنابر وصیتش، اسمش را عبدالله نهاده بود. سرانجام بر اثر سکته قلبی در۱۴ مرداد ماه ۱۳۴۸ فوت نمود و درضلع شرقی خواجه ربیع مدفون است.»
  • غلامرضا آذری خاکستر، تجربیاتی از طرح تاریخ شفاهی پزشکی مشهد [۷]
 • «حضور پروفسور روش بولون در بیمارستان شاهرضا از این جهت مهم و حائز اهمیت است که برای نخستین مرتبه جراحی نوین در ایرا ن شکل می‌گیرد، وبا توجه به امکاناتی که آستان قدس رضوی در اختیار بول ون قرار می‌دهد، بخش جراحی بیمارستا ن شاهرضا از تجهیزات مدرنی بهره‌مند می‌شود.»
  • غلامرضا آذری خاکستر، تجربیاتی از طرح تاریخ شفاهی پزشکی مشهد [۸]
 • «شاگردان بسیاری نزد بولون، جراحی عمومی را فرا گرفتند، او نه تنها مردی انسان‌دوست و متعهد در کارش بود، بلکه به بیماران نیازمند نیز کمک بسیار می‌کرد. حتی نصف حقوق خود از آستان قدس رضوی را صرف مداوای قشرها محروم و آسیب‌پذیر جامعه می‌کرد. پروفسور بولون در طول خدمت خود در جوار بارگاه ملکوتی امام هشتم (ع)، بارها تحت تأثیر محیط حرم مطهر رضوی و همچنین کرامات این امام همام در شفای بیماران، قرار گرفت و سرانجام در اواخر عمرش با تشرف به دین مقدس اسلام در حضور آیت‌الله فقیه سبزواری، مسلمان شد و نامش را عبدالله گذاشت.»
  • موزه و مرکز اسناد دانشگاه علوم پزشکی مشهد [۹]
 • «پروژه تاریخ شفاهی پروفسور روش بولون، جراح برجسته بلژیکی که ۱۵ سال در بخش جراحی بیمارستان امام رضا (ع) مشغول به خدمت بود و در اواخر عمرش مشرف به اسلام شد، یکی از پروژه‌های ارزشمند بخش تاریخی شفاهی این سازمان به‌شمار می‌رود .»
  • غلامرضا آذری خاکستر، کارشناس واحد مطالعات اسناد وقف سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی[۱۰][۱۱][۱۲][۱۳][۱۴][۱۵]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 1. مؤسسه فرهنگی هنری خراسان
 2. خبر گزاری بین‌المللی قران
 3. شهرآرا نیوز
 4. شهرآرا نیوز
 5. تاریخ شفاهی ایران
 6. سازمان تأمین اجتماعی
 7. تاریخ شفاهی ایران
 8. تاریخ شفاهی ایران
 9. موزه و مرکز اسناد دانشگاه علوم پزشکی مشهد
 10. پرتال آستانقدس رضوی
 11. کنسولگری‌ها، مستخدمان و مستشاران خارجی در مشهد (از دوره قاجار تا انقلاب اسلامی)، علی نجف زاده، مشهد، انصار و سازمان اسناد و کتابخانه ملی، ۱۳۹۴، ص 636.
 12. روزنامه طوس، شماره1741، ص 1
 13. تاریخ پزشکی نوین مشهد. غلامرضا آذری خاکستر. تهران. سازمان چاپ و انتشارات: معاونت دانشجویی و فرهنگی، ۱۳۹۵، ص110
 14. در جست و جوی مسلمانی زندگی و خدمات پزشکی دکتر بولون. مشهد. بین‌النهرین. 1396
 15. آذری خاکستر. جراحی که مسلمان شد. ماهنامه زائر. سال سیزدهم، شماره 4 (پیاپی 139)، تیر 1385. ص64
ویکی‌پدیا مقاله‌ای دربارهٔ