پرش به محتوا

راهنما:کتاب‌ها

از ویکی‌گفتاورد


راهنمای گام به گام

این صفحه به شما روش ساختن یک کتاب از مقاله‌ها در ویکی‌پدیا را در ۴ گام نشان می‌دهد. کتاب‌ها می‌توانند در فرمت پی‌دی‌اف یا اودی‌اف درست شوند یا این که برای چاپ در وب‌گاه پدیاپرس سفارش داده شوند.

گام نخست: فعال کرن ابزار «کتاب‌ساز»

نگاره ۱: نخست بر روی پیوند «ایجاد کتاب» در ستون سمت راست کلیک کنید. (ممکن است نیاز باشد اول قسمت چاپ/برون‌ریزی را باز کنید)
نگاره ۲: بر روی دکمه سبز رنگ کلیک کنید تا کتاب‌ساز فعال شود.

گام دوم: انتخاب مقاله‌ها

نگاره ۳: از این پس این جعبه ابزار در بالای همگی مقاله‌های ویکی‌پدیا دیده خواهد شد. برای این که صفحه‌ای که می‌بینید را به کتابتان بیفزایید، دکمه «این صفحه را به کتاب‌تان بیفزایید» را کلیک کنید.
نگاره ۴: هیچ نیازی نیست که هر صفحه‌ای که در نظر دارید به کتابتان اضافه کنید را باز کنید. کافیست نشان‌گر ماوس را بر روی پیوند آن صفحه برای چند ثانیه نگه‌دارید، پنجره‌ای زرد رنگ پدیدار می‌شود که در آن نوشته «صفحه ویکی پیونددهی‌شده را به کتابتان اضافه کنید»، بر روی آن کلیک کنید.

صفحه‌های پیشنهادی

پس از انتخاب چند مقاله می‌توانید روی دکمه «پیشنهاد صفحه‌ها» کلیک کنید تا فهرستی از مقاله‌هایی که به انتخاب شما همخوانی دارد نمایان شود. این توانایی می‌تواند به شما در ساخت کتابی کامل‌تر کمک کند، به ویژه در هنگامی که ایده دیگری برای کتاب ندارید یا می‌خواهید مطمئن شوید چیزی را از یاد نبرده‌اید.

به‌کارگیری رده

اگر شما یک رده را باز کرده باشید، دکمه «این صفحه را به کتاب‌تان بیفزایید» به «این رده را به کتاب‌تان بیفزایید» تغییر خواهد کرد. با کلیک بر روی دکمه «این رده را به کتاب‌تان بیفزایید» همگی مقاله‌های آن رده به کتابتان افزوده خواهد شد.

گام سوم: بازبینی کتاب خودتان

نگاره ۵: هنگامی که مقاله‌های مورد نظرتان را برگزیدید بر روی پیوند «نمایش کتاب» کلیک کنید تا کتابتان را تنظیم کنید. شما می‌توانید برای کتابتان عنوان و زیرنویس بگذارید، فهرست‌بندی مقاله‌ها را تغییر دهید، آن‌ها را حذف کنید، یا فصل‌هایی جداگانه را به بخش‌های گوناگون کتابتان بیفزایید.
  • در صورتی که الگو خاصی را نمی‌خواهید در خروجی PDF شما نمایش داده شود آن الگو را بین <div class="noprint"></div> قرار دهید و تا هنگامی که الگو جزو این رده باشد در نمایش PDF نمایش داده نمی‌شود (به دلیل تغییراتی که افزونهٔ collection کرده‌است دیگر رده:مستثنی از چاپ پاسخگو نیست)

گام چهارم: بارگیری یا سفارش کتاب

نگاره ۶: شما می‌توانید کتابتان را به فرم پی‌دی‌اف یا سندباز (اودی‌اف)، یا فرمت openZIM (برای به‌کارگیری در کیویکس). تنها روش مورد نظر خود را انتخاب کنید و بر روی گزینه «بارگیری» کلیک کنید.
نگاره ۷: برای سفارش چاپ کتاب، دکمه «پیش‌نمایش PediaPress» را کلیک کنید. اطلاعات بیش‌تر دربارهٔ چاپ کتاب را می‌توانید در این جا پیدا کنید.

ذخیره‌سازی و به اشتراک گذاشتن کتابتان با دیگران

برای ذخیره‌سازی کتابتان، نیاز است که در ویکی‌پدیا حساب کاربری داشته باشید (برای اطلاع از جزئیات چرا حساب درست کنیم؟ را ببینید). به علاوه شما باید جزو کاربران تاییدشده باشید (به این معنی که از ایجاد حساب کاربریتان حداقل ۴ روز گذشته باشد و ۱۰ ویرایش داشته باشید). سپس می‌توانید کتابتان را صفحهٔ «کتاب» ذخیره کرده که می‌توانید توسط کلیک بر روی پیوند «نمایش کتاب» آن را مشاهده کنید.

در بخش «کتابتان را ذخیره کنید و به اشتراک بگذارید» شما می‌توانید انتخاب کنید که کتابتان را:

  • در صفحهٔ کاربریتان ذخیره کنید' در صورت ذخیره در فضای نام دیگر رده فضای نام اشتباه به کتاب شما افزوده می‌شود.

در انتها شما باید برای کتابتان عنوانی انتخاب کنید و گزینهٔ «ذخیرهٔ کتاب» را کلیک کنید.

تذکر:لطفا کتاب‌های خود را رده ندهید {{کتاب_ذخیره‌شده}} به صورت خودکار ردهٔ مناسب را اضافه می‌کند. توجه داشته باشید که رده:کتاب‌ها برای کتاب‌های چاپی هست نه کتاب‌های ساخته شده توسط کاربران ویکی‌پدیا.